آمریکا توافق برجام را نقض کرده است/ ما هیچ کلاهک هسته‌ای نداریم
آمریکا توافق برجام را نقض کرده است/ ما هیچ کلاهک هسته‌ای نداریم

آمریکا توافق برجام را نقض کرده است/ ما هیچ کلاهک هسته‌ای نداریم


وزیر خارجه گفت: توافق هسته‌ای از سوی ایران اجرایی شده و این آمریکاست که این توافق را نقض می‌کند.


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین لبنان اظهار داشت: آمریکا تمامی هشدار‌ها به خصوص هشدار ایران درخصوص جنگ عراق را نادیده گرفت و آشوب را در این کشور گسترش داد.

وی افزود: توافق هسته‌ای از سوی ایران اجرایی شده است و این آمریکا است که این توافق را نقض می‌کند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی در خصوص اتهامات آمریکا مبنی بر این که ایران توافق هسته‌ای را با آزمایش‌ موشک‌های بالستیک نقض می‌کند، همانند موشک‌هایی که از استان کرمانشاه و کردستان به سمت داعش در دیرالزور شلیک کرد، گفت: همان طور که در برجام آمده، موضوع درباره موشک‌هایی است که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده باشند، از آن جایی که ما هیچ کلاهک هسته‌ای نداریم، چنین موشک‌هایی هم طراحی نمی‌کنیم.

ظریف افزود: موشک‌های ما دفاعی هستند و ما تسلیحاتی به قیمت ۱۱۰ میلیارد دلار از جمله تسلیحات پر زرق و برق نمی‌خریم، ما خود سلاح‌های خود را تولید می‌کنیم و امیدواریم روزی برسد که هیچ کسی نیاز به تولید و خرید این سلاح‌ها نداشته باشد.

وی افزود: ما سلاح‌های خود را تنها برای دفاع از خود استفاده می‌کنیم و امیدواریم که روزی همه کشور‌ها این موضع را اتخاذ کنند و هرگز سلاح‌های پر زرق و برق خود را جز برای دفاع از خود استفاده نکنند.

وزیرخارجه ایران همچنین از پشتیبانی سوریه و عراق از سوی ایران دفاع کرد و دخالت نظامی ایران در این کشور‌ها را رد کرد و آن‌ها را محدود به همکاری مستشاری نظامی در این کشور‌ها دانست.

ظریف درباره یمن نیز ابراز امیدواری کرد که در صورت نرسیدن به توافق در یمن و سوریه با کار و اقدام مشترک به مسائل خاتمه داده شود.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، آن را انتخابی ناصحیح دانست و گفت: تاثیر این همه‌پرسی بر امنیت عراق و منطقه فاجعه‌بار خواهد بود.

ظریف خاطر نشان کرد: به آن‌ها گفته‌ایم که این تصمیم اشتباهی است و فکر می‌کنم همه کشور‌های منطقه در این خصوص اتفاق نظر دارند.

منبع نوشته :yjc - chichicity

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی