آمریکا و اروپا بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس را اخراج کردند

کاخ سفید از اخراج ۶۰ دیپلمات روس و ۱۴ کشور اروپایی نیز از اخراج دیپلمات‌های این کشور خبر دادند.

 به نقل از  رویترز، کاخ سفید از اخراج دوازده دیپلمات روس عضو هیئت نمایندگی این کشور در سازمان ملل و مجموعا ۶۰ دیپلمات‌ این کشور خبر داد و روسیه نیز اعلام کرد ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج می‌کند.

رویترز همچنین از بسته شدن کنسولگری روسیه در شهر سیاتل خبر داد.

کاخ سفید اعلام کرد به شصت دیپلمات روسی که از آمریکا اخراج شدند، یک هفته فرصت می‌دهد تا این کشور را ترک کنند.

کاخ سفید همچنین  اعلام کرد روسیه پیش از بهبود روابط با این کشور باید رفتارهایش را تغییر دهد. اخراج دیپلمات‌های روس در چارچوب همبستگی با لندن در ماجرای مسموم شدن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسی در انگلیس صورت می‌گیرد.

یک سناتور روس نیز اعلام کرد این کشور دستکم شصت نفر از اعضای هیئت نمایندگی آمریکا در روسیه را در واکنش به تصمیم واشنگتن، اخراج خواهد کرد.

بنا بر اعلام اتحادیه اروپا، ۱۴ کشور عضو قرار است تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج کنند. آمارهایی که تا این لحظه از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی اعلام شده بدین شرح است:

آلمان در واکنش به نقش ادعایی روسیه در مسمومیت سرگئی اسکریپال، ۴ دیپلمات روس را اخراج می‌کند.

فرانسه هم از اخراج قریب‌الوقوع ۴ دیپلمات روس خبر داد.

لیتوانی سه دیپلمات روسی را اخراج می‌کند. دولت لیتوانی همچنین سفر چهل و چهار شخصیت روسی به لیتوانی را ممنوع کرد. جمهوری چک اعلام کرد سه دیپلمات روسی را اخراج کرد.

اوکراین نیز سیزده دیپلمات روسی را اخراج کرد. استونی وابسته نظامی روسیه را اخراج کرد.

دانمارک و ایتالیا و هلند هم هر یک دو دیپلمات روس را اخراج می‌کنند.

کانادا هم همسو با آمریکا و اتحادیه اروپا، ۴ دیپلمات روس را اخراج کرد.

فنلاند و رومانی هم هر کدام یک دیپلمات روس را اخراج کردند.

کرواسی نیز از اخراج یک دیپلمات روس خبر داده است.

سوئد هم اعلام کرد یک دیپلمات روس را در حمایت از انگلیس اخراج می‌کند.

حدود سه هفته پیش سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسی که در انگلیس زندگی می‌کند به همراه دخترش در حال بیهوشی روی یک نیمکت در یک مرکز خرید در شهر سالزبری دیده شد. سرگئی اسکریپال قبلا به جرم جاسوسی برای انگلیس در مسکو بازداشت و زندانی شده بود. او سپس در تبادل جاسوسان آمریکا و روسیه آزاد و به انگلیس منتقل شد.

در پی پیدا شدن اسکریپال و دخترش در حال بیهوشی، رسانه‌ها و سیاستمداران انگلیسی این احتمال را مطرح کردند که ممکن است این دو نفر عمدا مسموم شده باشند و دولت روسیه را عامل این حادثه معرفی کردند.

گفته می‌شود وضع جسمی اسکریپال و دخترش کماکان نگران کننده است. دولت انگلیس به منظور تنبیه مسکو، ۲۳ دیپلمات روس را از لندن اخراج و دیدار‌های سطح بالا با مقامات روسیه را لغو کرده است. روسیه اقدام انگلیس را در مقصر دانستن مسکو در این خصوص غیر قابل قبول و بی اساس خوانده است.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی