آموزش گام به گام موفقیت مالی از رابرت کیوساکی [قسمت سوم]

آموزش گام به گام موفقیت مالی از رابرت کیوساکی [قسمت سوم]

صفحه قبل

صفحه سوم

عصر جدید

به معنای گسترده‌تر، مهم است که بدانید در کدام نقطه تاریخی و کدام نقطۀ این دنیای پهناور ایستاده‌اید. سفر دریایی کریستوف کلمب در سال ۱۴۹۲ به آغاز عصر صنعتی انجامید، یک دگرگونی مهم و تاریخی. در رأس آن عصر صنعتی، کسانی مثل هنری فورد و توماس ادیسون، که به ثروت فراوان رسیدند، قرار داشتند. به عقیده من سقوط دیوار برلین در سال ۱۹۸۹، حدود ۵۰۰ سال پس از برافراشتن بادبان کشتی کلمب، نقطه پایانی بر آن عصر با عظمت بود و شروعی بر عصری به همان اندازه پویا: عصر اطلاعات. نسل آینده، به گذشته نگریسته و اظهار می‌دارند چه عصر تکان‌دهنده و پرآشوبی باید بوده باشد. صنعت کامپیوتر با همت کسانی مثل بیل گیتس، استیو جابز، مارک زاکربرگ، و مایکل دل شکل گرفته است.در آن عصر صنعتی، برای هنری فورد، بیست و سه سال طول کشید تا میلیاردر شود؛ در عصر اطلاعات، میشل دل در عرض سه سال، میلیاردر شد- و این در حالی بود که وی تجارتش را به صورت نیمه وقت شروع کرده بود.

این عصر شتاب زیادی دارد و بعضی‌ها را می‌ترساند. سازگاری سریع اقتصاد به خواسته‌های عصر اطلاعات، امنیت مالی میلیونها نفر را که شغل‌شان منسوخ شده یا جابجا شده‌اند، تهدید کرده است. به تفاوتها، برای مثال، بین طرح پرداخت مستمری در عصر صنعتی و طرح بازنشستگی در عصر اطلاعات بنگرید. در عصر صنعتی، شرکتها مردم را تمام عمر استخدام می‌کردند و به آنها مبلغی بعد از به پایان رسیدن عمر مفید کاری پرداخت می‌کردند. امروزه، شرکتها بدین شکل عمل نمی‌کنند. و مردم در سنین پایین‌تر بازنشسته شده و زندگی طولانی‌تری دارند. قوانین تغییر کرده است.بازنشسته‌ها به امنیت مالی بیشتری نیاز دارند و نیز راههای متنوع‌تری برای جمع کردن ثروت در مقایسه با عصر صنعتی دارند. متأسفانه، بیشتر مردم، که با حداقل تلاش می‌توانند سرشان را بالا نگه دارند، طوری عمل می‌کنند که انگار قوانین تغییر نکرده است.

نکته
امروزه، بازنشسته‌ها به منابع مالی بیشتر و راههای متنوع‌تری برای جمع‌آوری ثروت در مقایسه با طرحهای بازنشستگی عصر صنعتی نیاز دارند.

قانون ۹۰/۱۰

در طول تاریخ، نود درصد از ثروت توسط ده درصد از مردم خلق می‌شده است. برای نمونه، ده درصد از ورزشکاران به اندازه نود درصد دیگر پول درمی‌آورند. این یکی از قوانین پول است که پدر پولدارم به من آموخت. یکی از دلایلی که قانون ۹۰/۱۰ بوجود آمد این است که نود درصد از مردم آسایش و امنیت را بجای ثروتمند شدن انتخاب می‌کنند. بیشترشان متوجه این واقعیت نمی‌شوند که می‌توانستند ثروتمند شوند.

با اینکه قانون۹۰/۱۰ همچنان پابرجاست، این قانون توسط تغییراتی که عصر اطلاعات بوجود آورد به چالش کشیده شده است. از انقلاب الکترونیک سپاسگذاریم که برای بیشتر مردم دسترسی به دنیای ثروت را امکان‌پذیر ساخت، ثروتی که در اطلاعات موجود در شبکه‌های کامپیوتر نهفته و در دسترس همگان است. املاک و منابع در گذشته مختص افراد خاصی بود ولی این اطلاعات محدود به افراد خاصی نیست.

اینترنت راه دسترسی به ثروت را هموار و آسان کرده است، و توده‌های مردم قادر به جمع‌آوری اطلاعات و تعامل با یکدیگر در آزادی کامل می‌باشند. امروزه مردم این امکان را دارند که حول این محور، از ایده‌شان محصولات یا خدمات خود را تولید کنند. بازاریابی شبکه‌ای، فروش کالاهای مصرفی، سرمایه‌گذاری و انتشارات الکترونیک فقط مشتی از هزاران فعالیت آنلاین است که توسط کارآفرینان مشتاق و سرمایه‌گذاران باهوش راه‌اندازی شده است.

فشار عصر اطلاعات در حال در‌هم‌شکستن قانون ۹۰/۱۰ می‌باشد. در هیچ زمانی انتخاب برای ثروتمند شدن به این آسانی نبوده است.

نکته
زمان به سرعت در حال تغییر است، و اگر می‌خواهید پولدار شوید، رویکرد شما به پول و سرمایه‌گذاری نیز باید تغییر کند.

در ادامه همراه ما باشید …

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی