آینده به دبی می رسد!  سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

آینده به دبی می رسد! سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

آینده به دبی می رسد!  سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

در میانه جنگ های خونین در منطقه پر آشوب خاورمیانه، به نظر می رسد، کشور امارات متحده عربی به آرامی راهی را می پیماید که شاید پس از چندین سال و در حالی که سایر همسایگان آن انرژی و منابع خود را وقف جنگ و درگیری کرده اند، به عنوان یک ابرقدرت فناوری ظهور کند. «هایپرلوپ»، تنها بخشی از فناوری هایی است که امارات متحده عربی در یکی دو سال گذشته به آن دست پیدا کرده است.

به گزارش «تابناک» به لطف عقد قراردادی که روز گذشته میان شرکتHyperloop One و شرکت DP World در دبی امضا شده است، به زودی قرار است فناوری «هایپرلوپ» پای خود را به خطه خاورمیانه نیز باز کند. این همکاری قرار است امکان اجرایی شدن این تکنولوژی را که مربوط به حمل و نقل سریع السیر و مافوق صوت است، در بندر «جبل علی» دبی بررسی کند و البته این تازه شروع کار است.

آینده به دبی میرسد! / سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

هایپرلوپ چیست؟

در واقع ایده ای به نام هایپرلوپ برای نخستین بار از سوی «ایلان ماسک» مدیر عامل شرکت تسلا و پروژه Space X مطرح شد. این ایده واکنشی بود در برابر طرح سیستم حمل و نقل ریلی سریع السیر کالیفرنیا، که اکنون در حال توسعه است؛ اما به نظر ایلان ماسک ایده ای پر هزینه و بیهوده است.

آینده به دبی میرسد! / سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

ایده هایپرلوپ ایلان ماسک تشکیل شده از دو تونل بزرگ است که بین سانفرانسیسکو و لس آنجلس کشیده می شود و مسافران قادر هستند در درون این تونل ها با سرعتی برابر با ۷۰۰ مایل در ساعت یا بیش از ۱۱۲۰ کیلومتر در ساعت جا به جا شوند. قدرت پیش رانه کابین های هایپرلوپ توسط شتاب دهنده های مغناطیسی تولید می شود که در طول مسیر تونل ها کار گذاری می شود و خود این تونل ها دارای فشار بسیار پایین هوا هستند که کابین ها را در بر گرفته و به آن اجازه حرکت با سرعت بسیار بالا را می دهد.

در واقع کابین های مخصوص هایپرلوپ حالتی شناور در تونل ها دارند که به این ترتیب موضوع اصطکاک تا حد زیادی از بین رفته و با توجه به فشار پایین هوا امکان رسیدن به سرعتی نزدیک به صوت فراهم میشود. این گونه از حمل و نقل را به عنوان پنجمین نسل از حمل و نقل و تکنولوژی دوستدار طبیعت و کم مصرف تلقی می کنند. این ایده هنوز در حال تکمیل است، ولی با این حال، کشور امارات متحده می خواهد آن را در دبی پیاده سازی کند.

آینده به دبی میرسد! / سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

آینده ای که به دبی می رسد

با وجود این، نباید گفت، دبی به سمت آینده می رود، بلکه باید به صراحت عنوان کرد که این آینده است که اکنون به دبی می رسد. دبی در نظر دارد این فناوری را در بندر جبل علی و برای حمل و نقل کالاها و مسافرانی که با کشتی به این بندر می رسند اجرایی کند.

«پیتر دیاماندیس»، مدیر ارشد شرکت Hyperloop One در مورد این پروژه می گوید که این تکنولوژی در دل کوریدورهای فعلی حمل و نقل دبی قابلیت پیاده سازی دارد و با خارج کردن کامیون ها و تریلی های حمل بار از جاده ها تا حدی بسیاری بار ترافیکی این شهر را کاهش داده و همچنین هزینه های حمل و نقل را تا حدی باورنکردنی کاهش می دهد.

آینده به دبی میرسد! / سرعت مافوق صوت در حمل و نقل برای امارات متحده عربی

در واقع تکنولوژی هایپرلوپ، تنها بخشی از تکنولوژی ها و فناوری هایی است که کشور امارات متحده عربی طی بیش از یک سال گذشته به آنها دسترسی پیدا کرده است. ساخت اولین ساختمان تماما چاپ شده با چاپگر سه بعدی، عقد قرار داد با شرکت هایی مانند آی بی ام برای آوردن تکنولوژی هوش مصنوعی در عرصه خدمات، اقدامات برای فناوری هایی مانند خودروهای خودران و در کنار آنها حاشیه های دیگری دنیای فناوری مانند میزبانی از اولین مسابقات بین المللی پهپاد رانی در دنیا به خوبی نشان می دهد که امارات متحده عربی در حال قدم گذاشتن در راهی است که در آینده هنوز بسیاری از کشورهای خاورمیانه به آن فکر هم نکرده اند.

منبع نوشته :خ ج ا

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی