با توجه به سیاست‌های غلط آمریکا، سران اروپایی هوشیار باشند/ آمریکا با اقدامات نسنجیده به سمت انزوا حرکت می‌کند

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حمیدرضا محمدیان دیپلمات جانباز سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین گفت: سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به ایران در دستور کار روابط دو کشور است اما هنوز تاریخ آن تعیین نشده و هیچ شروطی در آمد و شد هیات‎ها وجود ندارد و روابط دو کشور مثبت بوده و تعاملات بسیاری بین دو طرف وجود داشته و این تعاملات ادامه پیدا خواهد کرد و فکر می‌کنم صحبت از داشتن شرط و شروط برای آمدن، بحثی انحرافی است و احتمالا آنهایی که مطرح می‌کنند با نیات خاصی این موضوع را مطرح کرده و هدف خاصی را دنبال می‌کنند.

وی اظهار کرد: در وزارت خارجه فرانسه مواضع علیه ایران نداریم گرچه برخی سخنان نا به جا از طرف مقامات فرانسوی بیان شده است اما ما مواضع خود را به صراحت اعلام کردیم.

قاسمی

قاسمی بیان کرد: در خیلی مواضع با فرانسه نظرات مشترک داریم گرچه بعضی مواقع نظرات یکسان نداریم اما از سفر مکرون به تهران استقبال می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه در سفر مکرون به ایران علاوه بر مسائل دو جانبه، درباره مسائل اقتصادی، بانکی و منطقه صحبت ‌می‌شود، تصریح کرد: آنها گاهی تحت تاثیر سخنان معاندین ما قرار میگیرند و با اطلاعات نادرست موضع میگیرند  اما با مذاکرات سازنده می‌توانیم فرانسوی‌ها را با واقعیات منطقه آگاه کنیم.

وی با بیان اینکه از صحبت با فرانسوی ها نگران نیستیم و با شفافیت مواضع جمهوری اسلامی را خواهیم گفت، اضافه کرد: یک هوشیاری در شرایط کنونی لازم است به خصوص با توجه به سیاست‌های غلط آمریکا، سران اروپا باید هوشیار باشند تا در دام سیاست‌های غلط قرار نگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال درباره شکایت ایران از اظهارات ضد ایرانی نیکی هیلی اظهار کرد: اقدامات لازم در تهران، نیویورک و سازمان ملل صورت گرفت و اعتراضات ما به این اظهارات ابلاغ شد، همچنین سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض ایران اعلام شد البته ما در این زمینه هر اقدام دیگری هم که لازم باشد انجام می‌دهیم.

قاسمی افزود: با محاصره‌ای که در یمن وجود دارد امکان صدور سلاح و مواد غذایی از سوی ایران و هیچ کشور دیگری وجود ندارد بنابریان این اتهامات بی ربط است.

وی در پاسخ به سوالی درباره نشست ضد تروریسم در پاکستان گفت: ایران پیاده نظام پاکستان نیست و ما روابط حسنه‌ای با دولت پاکستان داریم و از هر فرصتی برای بیان دیدگاه خودمان برای کمک به صلح و ثبات استفاده می‌کنیم.

قاسمی در خصوص محکومیت کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: امیدواریم مسایل شبه‌جزیره کره در یک فضای آرام و بدون خشونت پیش برود و ما شاهد افزایش تنش در این منطقه نباشیم. داشتن روابط سیاسی و سفارتخانه به منزله تایید همه سیاست‌ها نیست، اما سیاست ترامپ در دنیا غلط است که منجر به افزایش تنش و ترور در جهان شده است.

وی درباره رأی‌گیری سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ در ماجرای قدس بیان کرد: این حرکت در ادامه صحبت‌های پیشین است که جهان با یک تحول جدی روبروست و آمریکا هم آمریکای دیروز نیست که ائتلاف ایجاد کند. اتفاقی که در سازمان ملل رخ داد نشان‌گر انزوا و تنهایی آمریکا درباره قدس شریف است و دولتمردان آمریکایی باید بدانند که با این شیوه نمی‌توانند منویات خود را دنبال کرده و حرف خود را به کرسی بنشانند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا با اقدامات نسنجیده به سمت انزوا حرکت می‌کند، تصریح کرد: آمریکا در مورد بیت المقدس هم دچار انزوا شد و دولتمردان ایالات متحده باید این زنگ خطر را دریافت کنند و بدانند دوران امر و نهی به پایان رسیده و نمی‌توانند منویات خود را به کرسی برسانند. اقدام آمریکا با شویی که در سازمان ملل برگزار شد با فضاحت و شرم آوری مواجه شد و باید در جهت تصحیح رفتار خود تلاش کنند.

قاسمی درباره نازنین زاغری جاسوس انگلیس در ایران گفت: سخنگوی قوه قضاییه در مورد نازنین زاغری صحبت کردند و به عنوان سخنگوی وزارت خارجه در بحث حقوقی ایشان اظهار نظر نمی‌کنم.

وی درباره سفر رئیس جمهوری کشورمان به جمهوری آذربایجان اظهار کرد: سفر روحانی به باکو و یکی دو کشور دیگر آسیای میانه در دستورکار است و فکر می‌کنم در ابتدای سال آتی شمسی بعد از انجام مقدمات لازم صورت گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره موافقت با بازگشایی مرز پرویزخان با اقلیم گفت: یک الی دو مرز باز هستند البته مصوبه این است که مجموعه مرزها باید باز شود و اگر هنوز مرزی بسته است احتمالا به دلایل خاصی است که به زودی بازگشایی می‌شود.

قاسمی افزود: صحبتی در خصوص لغو روادید ایران و عمان وجود ندارد و اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره رفتار مقام هلندی در دور انداختن هدیه کریسمس سفارت ایران گفت: این اقدام بی ادبانه و غیر متعارف احتمالا با هماهنگی صورت گرفته و سناریوی مشخصی در جهت ایران هراسی بوده است که سفارت ایران ‌پاسخ این اقدام را داد.

قاسمی با بیان اینکه ادعای مقام هلندی دروغ بوده است، افزود: مقامات هلندی در تماس‌هایی که داشتند بابت این اقدام چهره حزبی کشورشان ابراز تاسف کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره قدس اظهار کرد: مواضع ما درباره فلسطین روشن است و این موضوع در دهه‌های اخیر در دستور سیاست خارجی ما قرار داشته است و از شیوه‌های متعارف دیپلماتیک سعی می‌کنیم به ملت فلسطین کمک کنیم و در مقابل اقدام نامتعارف ترامپ اقدام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایتکه آیا آمریکا در گفتگوهای ملی سوریه در سوچی حضور دارد یا خیر، گفت: درباره اینکه آیا آمریکا مریکا دعوت شده یا خیر، اطلاع ندارم اما کشورهای زیادی خواهان حضور در این نشست‌ها بودند که تا کنون سه کشور ایران، روسیه و ترکیه  در این باره توافق نکردند.

قاسمی در خصوص واکنش تند جهانی علیه تصمیم ترامپ در ماجرای قدس و نقش ایران گفت: مواضع قدس درباره آرمان‌های فلسطین روشن است. با توجه به واقعیت فلسطین یک اشتراک نظر جهانی وجود دارد و اگر آمریکا بخواهد به همین شیوه ادامه دهد با همین پاسخ روبرو خواهد شد. مواصع ما درباره فلسطین روشن است و در اجلاس استانبول هم در مواردی که تحفظ داشتیم و همسو نبودیم تحفظ خود را ثبت کردیم و سخن از اینکه سستی وجود داشته سخن به حقی نیست. اگر بندی در موازات ایده‌های ما نباشد ما اجلاس را ترک نمی‌کنیم بلکه تحفظ خود را اعلام می‌کنیم.

وی در خصوص بدهی انگلیس به ایران گفت: این بحث طلب از موضوعات اساسی و جدی مورد مذاکره در سفر جانسون به تهران بود. دو طرف تا حدود زیادی گام‌هایی را به سمت حل و فصل موضوع بردارند اما طرف انگلیسی گفت برخی مسایل فنی است که باید به لندن برگردد تا از طریق خزانه‌داری آن را حل کند و امیدواریم با حسننیت لندن این موضوع حل‌وفصل شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اتهام تخلف ایران از برجام از سوی نمایندگان آمریکا گفت: این حرف‌ها را نباید جدی گرفت. سنا یا اعضای کنگره را قاضی نمی‌دانیم، بحث برجام یک قاضی بیشتر مدارد که اژانس است و آنها بر اساس نرم بین‌المللی رفتار می‌کنند و حرف آنها ملاک است. از این افراد انتظار نداریم که سخن راست و درستی درباره جمهوری اسلامی بشنویم.

قاسمی در خصوص تلاش آمریکا برای اجماع بین‌المللی علیه ایران گفت: آمریکا به‌دلیل ناراحتی از برجام به انحای مختلف تلاش کرد با کارشکنی مانع استفاده ایران از برجام شود و با توجه به استحکام برجام و مواضع سایر اعضا و اجرای دقیق تعهدات ایران و نداشتن بهانه دیگر، آمریکا و ترامپ تلاش دارند از روش‌های دیگر علیه برجام اقدام کنند و این تلاشهای مذبوحانه از آن جمله است که بحث‌های دیگر همچون موشکی را دنبال می‌کنند. ار‌وپا با توجه به ایستادگی در برجام باید هوشیار باشد تا فریب آمریکا را نخورد زیرا آمریکا به دنبال طرح موضوعات بی‌ربط و جدید، کشورها را به سمت اجماع پیش ببرد، هر چند موضوع قدس نشان از ناتوانی و ناکارآمدی آن‌ها دارد اما هوشمندی اروپا در این مقطع لازم است تا با این بهانه که موضوع موشکی با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارد، آن‌ها را در مسیر خود نکشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست آستانه ۸ گفت: ما نسبتا جلسه موفقی داشتیم و سه کشور تقاهمات خوبی داشتند به‌خصوص درباره آماده‌کردن سند تبادل زندانیان و ربوده‌شدگان که تسهیلاتی باید توسط سه کشور و دولت سوریه انجام شود. موضوع کنگره ملی در سوچی نیز مورد تفاهم قرار گرفت. اعضای آستانه در ۲۰ ژانویه در سوچی گردهم می‌آیند تا درباره نشست گفتگوی ملی مذاکره کنند. در نشست کنگره ملی نیز نمایندگانی از سه کشور حضور خواهند داشت.

وی در خصوص اتهامات ضد ایرانی وزیر خارجه عربستان گفت: اظهارات وی نیازی به پاسخ ندارد. وی هر بامداد که بیدار می‌شود لغلغه زبانش است که سخنان بی ربطی علیه ایران بگوید. همگان از اقدامات ایران علیه تروریسم اگاهی دارند. وی باید یاد بگیرد که خرید برخی کالاها و اقدامت با دلار در برخی موارد کارساز است و در طول زمان جز سرشکستکی برای وی و دولت نا آگاه وی چیزی نخواهد داشت.

قاسمی درباره استراتژی جدید امریکا و تهدید قلمداد کردن ایران گفت: ما در این خصوص موضع‌گیری کرده‌ایم. همانطور که از شخصیت ترامپ می‌شد فهیمد و مقایسه این راهبرد با راهبردهای قبلی آمریکا، این خصومت آشکار مشهود بود. ترامپ به خاطر شکست‌های مکرری که تروریست‌ها در منطقه داشته‌اند تا حدی عصبانی است. اگر در محیطی خردمندانه به این راهبرد نگاه کنیم، خالی از محتوا، غیر متعارف و از درون تهی است که قابل اعتنا نیست و نمی‌تواند اثری در سیاست‌های دقیق و منطقی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان داشته باشد.

وی در خصوص مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در ۴ ماه گذشته گفت: آمد و شدها، کمک به تعامل اقتصادی و مسایل منطقه و موضوعات دیگری است که قابل مطرح کردن است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیشنهاد لاورف برای تشکیل مثلث ایران، روسیه و ترکیه در خصوص مسایل منطقه اظهار کرد: ما روابط مشخص و روشنی با دو کشور دیگر داریم و در بحث آستانه و سوریه دنبال می‌کنیم که این همکاری‌ها به‌خصوص در حوزه مبارزه با تروریسم ادامه خواهد یافت اما من چنین شنیده‌ای به صورت رسمی و دقیق در این خصوص ندارم. امیدواریم تا آخر ژانویه گام‌های بیشتری برداریم و به صلح کمک کنیم.

قاسمی در پاسخ به سوالی دریاره اقدامات یک جانبه آمریکا درباره قدس بیان کرد: تا تجاوز و اشغالگری هست نهضت و مقاومت هم هست و این تلاش‌های مذبوحانه به جایی نخواهد رسید.

‌وی در خصوص دادگاه خانم قدس‌کنی گفت: وی فرزندش را در زندان به دنیا آورد. با تلاش‌های سفارت توانستیم وسایل پزشکی و بهداشتی برای وی فراهم شد اما وی وضعیت خوبی ندارد. امیدواریم دولت استرالیا برای حل و فصل موضوع خانم کنی که به درازا کشیده کمک کند که این پرونده هرچه زودتر مختومه شود و وی آزاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات ضد ایرانی نتانیاهو گفت: این حرف جدیدی نیست و آن‌ها این اظهارات را مرتبا دارند تا اقدامات خود را توجیه کنند.

قاسمی در خصوص تغییر ساختار در وزارت خارجه گفت: این یک ابتکار از جانب ظریف بود، جلسات متعددی در درون و بیرون وزارت خارجه برگزار شد. انجام ساختار جدید آغاز شده و چند هفته‌ای است که مقدمات آن فراهم شده، تغییرات چیدمانی یا مکانی دنبال می‌شود و همینطور در بحث فناوری و استفاده از ابزار نوین مطرح است که دنبال می‌شود. اساس طرح، کاستن از لایه‌های ساختاری وزارت خارجه بود که بین وزیر و کارشناس بود. معاونان میدانی و معاونان مدیرکل‌ها حذف شدند و به جای آنها معاونت سیاسی و اقتصادی خواهد بود و ادارات کل زیر نظر شخص وزیر دنبال می‌شود که هدف آن چابک‌سازی در وزارت خارجه است. در زیر مجموعه دیپلماسی اقتصادی، ۳ دفتر است که در راستای اقتصاد مقاومتی فعالیت خواهد داشت. یافتن بازار جدید برای سرمایه‌گذاری، بازارهای غیرنفتی و یافتن بازار کار از اقدامات این معاونت خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اجلاس استانبول و بیانیه پایانی آن که می‌توانست محکمتر باشد، تصریح کرد: امیدوارم جهان اسلام و عرب به جای پرداختن به مسایل حاشیه‌ای و مشغولیت به خود به آرمان فلسطین بپردازند.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی