با حداقل‌ها خوشتیپ باشید/ زیبایی در نگاه مینیمالیست‌هاست

اگر به لباس پوشیدن مینیمال علاقه مند هستید باید عناصر و نشانه های برجسته و مشخص روی لباسهایتان را فراموش کنید، برای پوشش روزمره سراغ ساده ترین ها بروید، به طور مثال تی شرت های یقه گرد ساده، بدون کوچک ترین نقش یا نوشته ای و به طور کلی چندان به دنبال طرح و نقش نباشید. 

با حداقل‌ها خوشتیپ باشید/ زیبایی در نگاه مینیمالیست‌هاست

وقتی صحبت از مینیمالیسم می‌شود پیش از هرچیز این شعار معروف مینیمال به خاطرمان می‌آید «کمتر غنی‌تر است»، مینیمالیسم امروز جدا از یک سبک هنری سبک زندگی است و نوع متفاوتی از نگاه به اطراف را می‌طلبد، مینیمالیست‌ها معتقدند زیبایی باید در نگاه بیننده باشد و برای ابراز جذابیت هنری نیاز به المان‌های عجیب و غریب و پرزرق و برق نیست. هنرمندان مینیمال با به تصویر کشیدن سادگی محض درکنار جزئیاتی که زیبایی‌شناسی خاصی نیاز دارد سعی در ارائه‌ی آثار هنری خود دارند، مد مینیمالیستی هم با همین ویژگی‌ها به دنبال خلق بهترین‌ها با حداقل عناصر و ویژگی‌های موجود است.

 

تاریخچه

لباس ساده

مینیمالیسم کمی پس از جنگ جهانی دوم ابتدا در حوزه‌ی هنرهای تجسمی در آمریکا آغاز شد و در طول دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ شکل گرفت. شاید بتوان نتیجه‌ی حرفه‌ای مد مینیمال طراحان لباس را در سال‌های ۱۹۹۰ با پیروی از سنت کوکو شانل، کلرمک‌کاردل و جین میوور دید. طراحانی همچون دونا کارن و کلوین کلین که او را استاد مینیمالیسم هم می‌نامند، به ارائه‌ی مجموعه‌هایی پرداختند که سادگی بارزترین ویژگی‌شان بود، دونا کارن به دنبال لباس‌هایی راحت، چندمنظوره و کاربردی برای زنان شاغل بود و کلوین کلین با برش‌های خلاقانه و متعدد، سیلوئت‌های بدون حجم و طیف رنگی با کنتراست‌های ملایم سعی داشت شکل متفاوتی از زیبایی سادگی را به تصویر بکشد.

تاثیر هنرمندان ژاپنی همچون ری‌کاواکوبو و یوجی یاماموتو را هم نباید فراموش کرد، مینیمالیست آن‌ها در اعتراض به سنت‌های دست‌وپاگیر مد و به دنبال نمایش یکنواخت دلچسبی که طرفداران خاص خود را داشت ساختارشکنانه بود. از طرفی طرح‌های ساده و آینده‌گرای طراحانی همچون پیر کاردین باعث شد که مینیمالیسم کم کم ورای گرایشی هنری و فرهنگی به سبک زندگی بخشی از مردم جامعه تبدیل شود.

 

ویژگی‌های مد و استایل مینیمال

لستایل مینیمالیستی

یکی از ویژگی‌های اصلی مد مینیمال آینده گرایی است و همین باعث ارتباط تنگاتنگ آن با مدرنیسم می‌شود، نکته‌ی بسیار مهم دیگر در مد مینیمال تاثیر هندسه، خط و معماری در طراحی‌هاست با این وجود حجم‌های سه بعدی در این سبک مد چندان جایی ندارد و کم پیش خواهد آمد که در میان استایل‌های مینیمالیستی سیلوئت‌های حجم‌دار و سه بعدی ببینید. پالت رنگی لباس مینیمالیستی محدود به رنگ‌هایی اغلب خنثی همچون مشکی، سفید، خاکستری و طیف متنوعی از رنگ بدن، خاکی و بعضی از رنگ‌های روشنی که تا حد بسیار زیادی خاکستری داشته باشد است.

مد مینیمالیستی

مد مینیمالیستی

شاید اولین انتخاب یک مینیمالیست رنگ سفید باشد، رنگ خالصی که با وجود معصومیتی که پوشنده‌ی لباس منتقل می‌کند، جزو رنگ‌های لوکس محسوب می‌شود و از طرفی به هرکسی نمی‌آید. انتخاب دوم قطعا مشکی است رنگی که تقریبا به همه افراد می‌آید و کاربردی است اما نحوه‌ی ترکیب و استفاده از مشکی در استایل مینیمال بسیار اهمیت دارد و اگر حرفه‌ای باشید ممکن است با لباس مشکی شما را بیشتر کلاسیک بدانند تا مینیمال. طیف رنگ‌های بدن و رنگ خاکی هم از گزینه‌های محبوب کمد یک مینیمالیست است، رنگ‌های امن و بدون ریسکی که با هر ترکیبی عالی خواهد بود و برای موقعیت‌های رسمی می‌تواند ظرافت لازم را به استایل مینیمال شما ببخشد.

استایل مینیمال

به ندرت پیش می‌آید که یک مینیمالیست از رنگ‌های تند و درخشان در استایلش استفاده کند که در این صورت آن‌قدر وسعت آن رنگ کم خواهد بود که چندان به چشم نیاید. در موقعیت‌های رسمی، مینیمال‌ها به جای پارچه‌های پر زرق‌ و برق به سراغ لباس‌هایی با الگوهای دوختی خلاقانه، تک رنگ و پارچه‌های مات می‌روند و لباس‌هایی با پف، چین، دراپه و حجم انتخاب آن‌ها نیست.

لباس مینیمال

استایل مینیمالیستی با گلدوزی، تکه‌ دوزه، مهره و مروارید و پولک میانه‌ای ندارد، لباس‌ها عاری از موتیف، اپلیکه و نقش و نگار هستند، تنها گاهی به سراغ طرح‌های ساده‌ای مثل راه‌راه و چهارخانه‌های ریز با پالت رنگی محدود می‌روند. دراقع در طراحی‌های مینیمال بیشتر از اینکه به تزئینات روی لباس توجه شود به برش‌های تمیز، پارچه‌های لوکس و با کیفیت و دوخت حرفه‌ای توجه می‌کنند. نکته‌ی دیگر اینکه لباس مینیمالیستی معمولا آزاد و رهاست و کمتر الگوی جذب واندامی دارد.

در استایل مینیمال نیازی به اکسسوری‌های زیاد و آوانگارد ندارید، شاید یک ساعت با بند چرمی ظریف، یک جفت گوشواره فلزی ساده یا یک گردنبند نقره کافی باشد، به طور کلی زیورآلات مینیمالیستی بسیار ظریف، ساده و گاهی هندسی هستند. با سبک‌های متفاوت بستن و گره زدن کمربندهای چرمی ظریف از اکسسوری‌های مورد علاقه‌ی یک استایل مینیمال، به خصوص در ترکیب‌های پاییزی است، کیف و کفش مینیمال هم اغلب یکپارچه، بدون سگک و تزئینات و در فرم‌های زاویه‌دار و هندسی انتخاب می‌شود، گاهی هم کفش ورزشی ساده و سفید می‌تواند استایل مینیمال شما را کمی ورزشی کند.

اکسسوری

کمربند

یکی از ویژگی‌های اصلی مد و استایل مینیمال جنسیت‌زدایی است یعنی در این سبک لباس‌ها مدام براساس زنانه یا مردانه بودن دسته‌بندی نمی‌شود.

همان‌طور که گفتیم کاربردی بودن هم در استایل مینیمال اهمیت ویژه‌ای دارد و مینیمالیست‌ها معتقدند که به جای پرداختن به جزئیات غیرضروری و جمع کردن چیزها باید لحظه‌ها را جمع کرد و از آن‌ها لذت برد، این اعتقاد درمورد لباس‌هایشان هم کاملا مشهود است، یک مینیمالیست، تعداد محدودی لباس دارد اما کاربردی و درعین حال جذاب و با همین حداقل‌ها معمولا بهترین‌ استایل را برای خود ترکیب ‌می‌کند و معمولا وقتش را صرف جزئیات اضافی استایل نمی‌کند. برای مینیمال بودن کافی است کمی عمیق و البته از زاویه‌ای متفاوت به زندگی نگاه کنید.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی