بودجه شورای نگهبان از پول تو جیبی برخی مسئولان کمتر است/درباره تعریف رجل سیاسی به توافق رسیده‌ایم/رسیدگی قوه قضائیه به تخلف برخی مدیران در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز به سوالات رسانه ها درباره بودجه، انتخابات، رجل سیاسی و … پاسخ داد.

کدخدایی-شورای نگهبان

به گزارش خبرنگار مجلس ؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز (شنبه، ۳۰ دی ماه) در محل این شورا برگزار شد، در پاسخ به برخی انتقادات درباره چند برابر شدن بودجه شورای نگهبان در لایحه بودجه سال ۹۷ گفت: بودجه شورای نگهبان مانند تمام دستگاه‌ها در لایحه دولت پیش بینی و در مجلس تصویب می‌شود و در اجرا نیز توسط دیوان محاسبات زیر نظر قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه البته چند دیوان محاسبات بالقوه در شورای نگهبان وجود دارد، بیان کرد: برخی فقها در دخل و خرج شورا نظر می‌دهند و نسبت به آن ورود می‌کنند، بودجه سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ تنها هفت درصد افزایش داشته است.

کدخدایی ادامه داد: تمام بودجه بعضی سال‌ها هم بعد از تصویب تخصیص داده نمی شود و بودجه هر دستگاهی با توجه به درآمد دولت تخصیص می یابد که بودجه سال ۹۵ و ۹۶ شورای نگهبان تنها نزدیک به ۷۰ درصد تخصیص یافته و هنوز ۳۰ درصد آن باقیمانده است.

سخنگوی شورای نگهبان ضمن اظهار گلایه از برخی اظهارات نسبت به بودجه شورای نگهبان اظهار کرد: چرا در نقد و بررسی‌ها برخی انصاف را رعایت نمی‌کنند، فردی ضد انقلاب بی‌جهت در خارج کشور حرفی زده و متاسفانه تعدادی هم آن را در داخل تکرار می‌کنند ردیف بودجه ما هم مانند سایر سازمان‌ها در چند بخش خلاصه می‌شود که این بخش‌ها عبارتند از پاسداری از احکام اسلام، نظارت بر قوانین و مصوبات و نیز نظارت بر انتخابات که هر سال به صورت موردی اختصاص داده می‌شود.

کدخدایی با اشاره به اینکه هر سال این ردیف‌ها برای شورای نگهبان وجود دارد، گفت: در برنامه‌های قبلی هم به همین صورت عمل شده اما بودجه نظارت بر انتخابات سال ۹۶ به صورت جداگانه تامین اعتبار شده و جزو بودجه اصلی شورا نبود. حال برخی می‌گویند بودجه نظارت بر انتخابات در لایحه بودجه سال ۹۷ برای شورای نگهبان هم قرار داده شده که این صحیح نیست.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: ۵۰ میلیارد تومان برای شورای نگهبان در بودجه سال ۹۷ ذکر شده که برای برگزاری انتخابات خاصی نیست در بودجه سال دیگر که به مجلس ارائه می‌شود برای انتخابات سال ۹۸ ردیفی مجزا برای شورای نگهبان قرار می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه در سالی که انتخابات نداریم اعلام بودجه نظارت بر انتخابات برای شورای نگهبان در حقیقت توهین به دیوان محاسبات و مجلس است، افزود: حداقل باید تماس می‌گرفتید و این موضوع را از شورای نگهبان می‌پرسیدید فردی که خود را حقوقدان می‌داند اعلام کرده که بودجه شورای نگهبان در سال ۹۷ نسبت به سال ۶۷ چند برابر شده است.

کدخدایی ادامه داد: آیا حقوق سال ۶۷ با ۹۷ برای شما برابر است؟ آیا افزایش قیمت‌ها در کشور وجود ندارد؟ بودجه کل کشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۶۷ چند برابر نشده است؟ در مقایسه و تطبیق دو موضوع باید شرایط یکسان را ذکر کرد و نمی‌توان سال ۶۷ را با ۹۷ یکی دانست.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شخصی که نسبتی با افراد معروف دارد در یک خبرگزاری نشسته و چنین اظهاراتی را بیان می‌کند شورای نگهبان خبرگزاری ندارد و چنین پول‌هایی را نمی‌تواند هزینه کند و حتی برای شکایت از منتقدان بودجه‌ای ندارد.

وی بیان کرد: مسئولی در جایی می‌گوید شورای نگهبان ۱۲ نفر دارد و این میزان از بودجه را می‌خواهد چه کار، این سخنان مانند آن است که بگوییم که دولت چند وزیر دارد و چرا باید برای آن بودجه قرار داد در حقیقت این سخنان مجادله و سفسطه است.

کدخدایی بیان کرد: بودجه شورای نگهبان برای ساماندهی شبکه نظارت در طول سال، آموزش ناظران و همچنین دفاتری است که وجود دارد، در حقیقت بودجه شورای نگهبان خیلی کمتر از پول توجیبی برخی از مسئولان است لذا انتقاد باید منصفانه باشد.

سخنگوی شورای نگهبان اذعان کرد: به دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه سری بزنید ببینید که شورای نگهبان چگونه بودجه گرفته و آن را خرج کرده ما خوشحال می‌شویم اگر جایی را اشتباه می‌رویم انتقادهای سازنده وجود داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعیین مصادیق رجل سیاسی در شورای نگهبان هم اعلام کرد ما در شورا توانستیم عمده بحث را تمام کنیم، بر اساس جز ۵ بند ۱ سیاست‌های کلی، شورای نگهبان باید معیارها و شاخص‌های رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن را تعریف می‌کرد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در بخش رجل مذهبی گفته شد افرادی که مذهب اسلام و تشیع داشته و نگرش‌های آن در زندگی شخصی وی برجسته باشد.

وی با اشاره به تعریف رجل سیاسی هم اعلام کرد: کسانی که قدرت تحلیل و درکشان از رفتارهای سیاسی چه در داخل و هم بین‌المللی به نحوی باشد که مصالح اسلام و نظام در عملکردشان کاملا هویدا باشد.

کدخدایی در بحث تعریف مدیر و مدبر بودن هم اظهار کرد: شخص باید برخوردار از ویژگی ها و شایستگی لازم در نگرش‌های فردی، دانش، شرایط صحیح برخوردار از نظر عقلانیت و همچنین نگرش‌های مرتبط با قوه مجریه برخوردار باشد.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: همچنین شرایط فرد کاندیدای ریاست جمهوری باید متناسب با انجام فعالیت‌های ریاست جمهوری بوده و صلاحیت‌های لازم علمی برای فعالیت‌های سیاسی داشته باشد و خط مشی آن مبتنی بر اسناد بالادستی قانون اساسی باشد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان به یک نکته جدید در تعریف رجل سیاسی برای کاندیداهای ریاست جمهوری رسیده است، گفت: کاندیدای ریاست جمهوری باید مشاورانی برای معرفی برنامه‌های خود داشته باشد.

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان به صورت اجمالی درباره این مسائل به توافق رسیده است و سعی داریم تا هر چه سریع‌تر به جمع‌بندی نهایی رسیده و آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم تا بتوانیم در انتخابات سال ۹۸ از آن استفاده کنیم، البته این شورا هنوز در تعریف رجل سیاسی در مبحث جنسیت به نتیجه ای نرسیده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی نسبت به فعالیت کمیته نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به بودجه سال ۹۷ انتقاد دارند آیا عملکرد آنها قانونی است، گفت: این موضوع در آیین‌نامه پیش بینی شده و چند دوره است که کمیته نظارت مجمع تشخیص نسبت به انطباق بودجه بررسی و نظرات خود را ابتدا به مجلس اعلام می‌کند و در صورت عدم رعایت آن را به شورای نگهبان ارسال می‌کند.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تغییراتی که ماهیت لایحه بودجه را در مجلس تغییر دهد، برای شورای نگهبان قابل قبول است یا خیر، گفت: مجلس در برخی قسمت‌ها مطابق قانون مختار است که تغییراتی را در لایحه بودجه انجام دهد، اما این تغییرات نباید مغایر با شاکله بودجه باشد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در غیر این صورت ایرادات در مصوبه قانونی مجلس به شورا گرفته و اعلام می‌شود تا رفع شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که هفته گذشته شهردار تهران برخی تخلفات شهرداری و هزینه‌کرد بودجه آن در انتخابات از سوی شهردار سابق را اعلام کرد، آیا این پرونده در تعیین صلاحیت چندسال آینده قالیباف برای انتخابات مدنظر قرار می‌گیرد، اظهار کرد: درباره تخلفات اگر گزارشات مستندی وجود داشته باشد رسیدگی کرده و اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی ادامه داد: بخشی از گزارش که باید به قوه قضائیه ارسال شود را می‌فرستیم و در صورت وجود چنین گزارش هایی خوشحال می‌شویم آن را دریافت و بررسی کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره انتقادات برخی افکار عمومی نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال ۹۷ هم گفت: شورای نگهبان تلاش دارد تا بررسی‌های خود را منطبق با خواست مردم در نظر بگیرد،اما براساس اخبار رسیده مجلس و دولت نمی‌خواهند افزایش حامل‌های انرژی را در لایحه بودجه سال ۹۷ قرار دهند، البته باید دید در صحن علنی چه خواهد شد.

وی درباره گزارش تخلفات برخی مدیران در انتخابات اخیر هم اظهار کرد: رسیدگی به این پرونده در قوه قضائیه در حال انجام است، گزارش‌های ارسالی به ما در سه بخش رسیدگی شده که برخی احکام صادر و برخی دیگر از مدیران هم تبرئه شده‌اند.

کدخدایی تصریح کرد: به دلیل آنکه این مسیر هنوز در حال رسیدگی است، نمی‌توانم وارد جزئیات شده و آن را اعلام کنم اما قوه قضائیه در صورت صلاحدید می‌تواند درباره آن اظهارنظر رسمی انجام دهد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره آنکه امتناع هیئت رئیسه مجلس درباره درخواست تعدادی از نمایندگان برای سوال از رئیس جمهور آیا قانونی است یا خیر، تأکید کرد: هرچه در آئین‌نامه پیش‌بینی شده باید اجرا شود.

منبع نوشته :yjc،chichicity news

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی