تامین برق استرالیا

به گزارش “برق نیوز” یک سوم از نیروگاه های برق استرالیا با ذغال سنگ کار می کنند و حدود ۸۵ درصد از برق مورد نیاز این کشور را تولید می کنند. حدود یک سوم از این نیروگاه ها نیز عمر مفید خود را پشت سرگذاشته و در پنج تا ۱۰ سال آینده نیز دو سوم از آنها عمر مفید خود را از دست می دهند و به این ترتیب، استرالیا نیازمند بازسازی مجدد نیروگاه های تولید برق است.

یکی از ارزان ترین منابع جایگزین این نیروگاه ها انرژی های تجدیدپذیر از قبیل انرژی بادی و خورشیدی هستند و استرالیا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۵۰ درصد از نیاز انرژی خود را از طریق این گونه جایگزین ها تامین کند.ویدیو تامین برق استرالیا

استرالیا به رغم داشتن روزهای آفتابی زیاد و موقعیت جغرافیایی خود در مقایسه با کشورهایی که از انرژی خورشیدی استفاده می کنند، تاکنون نتوانسته است از این فرصت خود به خوبی استفاده کند.

در ماه های اخیر سازمان انرژی تجدیدپذیر استرالیا و شرکت مالی انرژی پاک با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیون دلاری خود در این حوزه که با هدف کاهش هزینه های زنجیره تولید انجام شده است، وعده دادند هزینه توسعه انرژی خورشیدی و ایجاد نوآوری در این بخش را تسریع کنند.

سهم ۱۰۰ میلیون دلاری سازمان انرژی تجدیدپذیر استرالیا با هدف تامین درخواست گروه ها و سازمان های علاقمند به ساخت پروژه های بزرگ انرژی خورشیدی با ظرفیت تولید بیش از پنج مگاوات برق درنظر گرفته شده است.

مقامات انرژی استرالیا خواستار آن هستند تا سال ۲۰۱۷ طرح هایی که از این سرمایه گذاری ها استفاده می کنند به بهره برداری کامل برسند و با فعالیت خود، ظرفیت موجود انرژی خورشیدی از طرح های کلان در این کشور را با افزایش دو برابری به حدود ۴۰۰ مگاوات برسانند.

انرژی خورشیدی تولیدشده از طرح های کلان در مقایسه با صفحات تولید انرژی خورشیدی که در خانه ها نصب شده و توان تولید چهارهزار مگاوات برق را دارند، در سطح بسیار پایینی است.

در مجموع استرالیا تاکنون توانسته با نصب سلول های خورشیدی ظرفیت تولید چهار هزار و ۱۰۰ مگاوات برق را ایجاد کند و تا ماه مارس سال آینده نیز نصب سلول های خورشیدی، ۷۱۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق این کشور می افزاید.

تعداد سلول های خورشیدی نصب شده در استرالیا در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ رشد ۱۰ برابری داشته و با میزان فعلی توان تولید ۱٫۱ درصد از احتیاج های استرالیا به برق از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود.

مقامات انرژی استرالیا بر این باورند که طرح های بزرگ تولید انرژی قابل کنترل تر و مطمئن تر هستند و می توان به آسانی میزان تولید آنها را پیش بینی و آن را در سیستم انرژی کشور یکپارچه کرد.

به رغم مزایای راه اندازی طرح های کلان انرژی خورشیدی که اکنون مورد توجه دولتمردان استرالیا قرار گرفته است، این اقدام از طرفی می تواند باعث بیکاری ۱۸ هزار کارگری شود که در طرح های کوچک انرژی خورشیدی این کشور مشغول فعالیت هستند.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی