Header
Header
Header

زنانی که با قلمشان جاودانه شدند؛ سیمون دوبووار

لامارتین، شاعر و نویسنده‌ی فرانسوی می‌گوید: «منشاء هر کار بزرگی زن است، زن کتابی است که جز به مهر و محبت خوانده نمی‌شود». زنان همواره در جهان در عرصه‌های مختلف فعال بوده‌اند و خصوصا در ترویج و پیشرفت فرهنگ، هنر، ادبیات و علم، نقش به‌سزایی داشته‌اند.  زنان، بخش جدایی‌ناپذیر ادبیات هستند و نمی‌توان نقش آن‌ها را در ادبیات نادیده گرفت. مصطفی مستور در این‌باره در کتاب «استخوان خوک و دست‌های جذامی» می‌نویسد: «اگه زنی در کار نباشه، عشقی هم در کار نیست. شکسپیر و حافظ و رومئو وژولیت و شیرین و فرهاد ول معطل‌اند. اگه روزی زن‌ها بخواند از این جا برند، تقریبا همه ادبیات و سینما و هنر دنیا رو با خودشون باید ببرند».

چی چی سیتی به بررسی زندگینامه و معرفی آثار زنان شاعر و نویسنده می‌پردازد. در این قسمت، به بهانه‌ی سالروز وداع با سیمون دو بووار، نویسنده‌ی مشهور فرانسوی، نگاهی به زندگی و آثار این بانوی نویسنده خواهیم داشت.

سیمون دو بووار

صحبت از زنی است که پایه‌گذار فمینیسم مدرن و فیلسوف اگزیستانسیال بود. سیمون دو بووار، نویسنده‌ی مشهور فرانسوی در ۹ ژانویه ۱۹۰۸ ‌در پاریس متولد شد.

سیمون در یک خانواده‌ی بورژوا و کاتولیک به دنیا آمد. او دو سال پس از تولدش صاحب خواهر شد. پس از جنگ جهانی اول، خانواده‌ی دو بووار تلاش زیادی برای حفظ ثروت خود کردند. ماوای سیمون در کودکی کتابخانه‌ی پدرش بود، کتابخانه‌ای که هر چند او از خواندن برخی از کتاب‌های ممنوعه‌اش منع می‌شد اما پنهانی به آن‌جا می‌رفت و کتاب‌های ممنوعه (از نظر پدر) را می‌خواند. سیمون در دوران کودکی بسیار مذهبی بود، اما طی تحولاتی در سن چهارده‌ سالگی، دچار تزلزل در ایمان شد و از آن پس اعتقادش را از دست داد.

سیمون دو بووار
در سال ۱۹۲۶،‌ تحصیلاتش در رشته‌ی ادبیات و فلسفه را در دانشگاه سوربن آغاز کرد. سیمون در کلاسش شاگرد اول بود. دوبووار در حلقه‌ی فلسفی گروهی از دانشجویان مدرسه اکول نرمال پاریس عضویت داشت که ژان پل سارتر نیز عضو آن بود. اکول نرمال سوپریور دانشگاهی بود که در اصل برای تربیت معلم بنا نهاده شده بود و بسیاری از نخبگان فرانسه از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند، هرچند دوبوار خود دانشجوی این مدرسه نبود. او قصد کرد که مدرس فلسفه بشود زمانی که او مشغول تحقیق برای رساله‌ی دکتری‌اش بود، با ژان پل سارتر آشنا شد. این آشنایی بر زندگی شخصی و حرفه‌ای هردوی آنان، تاثیرگذار بود. سارتر و دو بووار در سال ۱۹۲۹ در یک آزمون فلسفه شرکت کردند؛ سارتر اول شد و دوبووار دوم اما سیمون دوبووار عنوان جوان‌ترین پذیرفته‌شده‌ی این آزمون تا آن دوره را به خود اختصاص داد. در آن زمان سیمون ۲۱ ساله بود. سیمون و ژان از آن پس رابطه‌ی عاطفی پیچیده‌ای داشتند که تا آخر عمرشان ادامه یافت. سیمون دو بووار در ۱۴ آوریل ۱۹۸۴ در سن ۷۸ سالگی،‌ بر اثر ذات‌الریه از دنیا رفت و در کنار ژان پل سارتر به خاک سپرده شد.

از آثار معروف سیمون می‌توان به: مهمان (۱۹۴۳)، خون دیگران (۱۹۴۵)، همه می‌میرند (۱۹۴۶)، جنس دوم (۱۹۴۹)، ماندارین‌ها (۱۹۵۴)،‌ خاطرات یک دختر مطیع (۱۹۵۸)، مرگی بسیار آرام (۱۹۶۴)، تصاویر زیبا (۱۹۶۶)،‌ زن وانهاده (۱۹۶۷)، کهنسالی (۱۹۷۰)، مراسم وداع (۱۹۸۴) اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی