صالحی: آژانس به عنوان مرجع بین المللی بی طرف عمل کند/ آمانو: ایران به تعهداتش عمل کرده است

صالحی: آژانس به عنوان مرجع بین المللی بی طرف عمل کند/ آمانو: ایران به تعهداتش عمل کرده است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.


یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بامداد امروز (یکشنبه) به منظور انجام سفری یک روزه و دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان و به دعوت علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد، پس از پایان رایزنی‌هایش با صالحی در جمع خبرنگاران حضور یافت.

وی در این باره گفت: از روند برجام راضی هستم و ایران به تعهدات خود عمل کرده است.
مدیرکل آژانس بار دیگر با ذکر این نکته که از روند اجرای برجام راضی هستم، اظهار داشت: امیدوارم این روند ادامه یابد.

صالحی: آژانس بعنوان مرجع بین المللی بی‌طرف عمل کند

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: امروز صحبت‌های مختلفی درباره تعهدات ایران و اجرای برجام داشتیم و همکاری‌ها را مرور کردیم.

وی با اشاره به گزارش‌های آژانس بین المللی اتمی اظهار داشت: این گزارش‌ها تعهد و التزام ایران به تمامی تعهدات خود را منعکس کرده و این نکته بسیار مهی است. امروز همچنین درباره گام‌های بعدی همچون آب سنگین، اورانیوم غنی شده و ذخایر ایران و تحقیق و توسعه مروری داشتیم.

صالحی با بیان اینکه روابط ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی  بسیار خوب است، اظهار داشت: اصرار ما این است که آژانس به‌عنوان مرجع بین المللی بی‌طرف عمل کند و اعمال نفوذ کسی در گزارش‌های آژانس منعکس نشود که تا به امروز همین گونه بوده و بی طرفانه عمل کرده است که جا دارد تشکر کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی باردیگر ضمن خوشامدگویی به آمانو اظهار داشت: ایشان جلسه ای با آقای روحانی خواهند داشت و در این خصوص، بین دو طرف گفت و گوهایی خواهند کرد و ممکن است جلساتی با مسئولین دیگر داشته باشد.

صالحی با یادآوری حضورش در اجلاس امنیتی هسته ای وین اظهار کرد: جلسه ای با آقای آمانو داشتیم و ایشان ابراز علاقه کردند تا به ایران ییایند؛ ما هم پس از بررسی و اخذ نظر رئیس جمهوری موافقت خود را علام کردیم.

**پیشران ها بحث بسیار مهم و فنی

وی در پاسخ به این سوال که آیا میزان غنی سازی پیشران‌ها مطرح شده یا خیر، گفت: نخست اینکه در خصوص پیشران‌ها سه ماه فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم، این مساله ساده ای نیست که امروز درباره آن تصمیم بگیریم و فردا اجرایی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بحث بسیار مهم و فنی است ولی به طور معمول غنای این محرک ها از پنج درصد پایین‌تر و تا ۹۰ درصد هم است. این بسته به نوع محرک دارد که برای چه منظور و چه زمانی استفاده می شود؛ این‌ها مطالب تخصصی است که ما قطعا در چارچوب برجام و موافقتنامه‌های پادمانی، آنها را انجام خواهیم داد و خارج از آن کاری نمی‌کنیم.

صالحی ادامه داد: ما سه ماه زمان داریم تا بررسی های اولیه را در این خصوص انجام دهیم و بعد نتیجه آن را در گزارشی خدمت رییس جمهوری تقدیم می‌کنیم.

**آمادگی برای اجرای هر اقدام مقتضی

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان این اقدام ایران را اقدام متقابل و متناظر با اقدام آمریکا تلقی کنیم، گفت: من پیشتر هم به رسانه ها گفته‌ام، اگر مطلبی مطرح می‌کنیم حتما دقیق آن را می‌گویم ولی به هر حال دست ایران بسته نیست، پل‌های پشت سرش را خراب نکرده و هر اقدامی که مقتضی باشد و مسئولان نظام تصمیم بگیرند، برای عملیاتی کردن آن آمادگی داریم.

**پیام ما به طرف مقابل جدی است

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما در شرایطی هستیم که طرف مقابل متوجه پیام ما شده و می‌داند که پیام ما جدی است.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا اقدام ما طرف مقابل را از نقض برجام منصرف می‌کند و بازدارندگی لازم را دارد؟ عنوان کرد: طرف مقابل پیام ما را گرفته است، شما به همین میزان بسنده کنید. مطمئن باشید آنچه من می‌گویم حساب شده و دقیق است.

وی در پاسخ به این سوال که موضع آمانو در خصوص اقدام ما چه بود؟ گفت: ما با آقای آمانو مروری برتوافقاتی که کرده بودیم داشته ایم و نظرات خودمان را دادیم، آن ها هم نظرات خودشان را گفتند.

**گلایه از آژانس بین المللی انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: یکی از گلایه‌های ما به آژانس این بود که در گزارش گفته شده صد کیلو به ۱۳۰ تن آب سنگین اضافه شده، و ما گفتیم که در مقیاس صد و سی هزار کیلو آیا صد کیلو اصلا معنایی دارد؟

صالحی خاطرنشان کرد: در برجام آمده است که ما تولید بیش از ۱۳۰ تن را در معرض فروش برای خریدار بالقوه خارجی قرار دهیم، این عین عبارت برجام است، بنابراین ما می‌توانیم بیش از ۱۳۰ تن داشته باشیم و آن را در معرض فروش قرار می‌دهیم و این را هم گفته‌ایم و این مسائل دیگر حل شده است.

وی گفت: تاکید ما این است آژانس باید واقعا بی‌طرفانه عمل کند و خوشبختانه در بعد فنی، ما مطالبمان کاملا روشن است و اگر غرض سیاسی در میان نباشد، ما مشکل خاصی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: ما بارها اعلام کرده‌ایم و مقام معظم رهبری هم فرموده اند ما به عهدی که بسته ایم وفادار خواهیم ماند و ناقض عهد نخواهیم بود مگر اینکه طرف مقابل اقدام به این کار کند. هر کدام از این مطالب هم پیام روشنی را به همراه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه آیا آمانو پیامی از طرف آمریکا آورده یا نه؟ گفت: خیر، ما در خصوص پیشران‌ها به طور مفصل با ایشان صحبت کردیم، اینکه اگر برای مقاصد تجاری باشد به یک نحو است، برای مقاصد نظامی به نحو دیگری است و چارجوب توافقنامه پادمانی تعیین می‌کند که چه شرایطی باشد و ما در چار چوب آن شرایط قطعا عمل خواهیم کرد.

صالحی در پایان گفت: سفر آمانو سفر بسیار مهمی است چرا که ایشان از مقامات مختلف ملی شرایط ایران را برای برپا نگهداشتن برجام خواهند شنید.

منبع نوشته :yjc-chichicity news

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی