Header
Header
Header
مد و حجاب/ ماریا ادریسی؛ اولین مدلِ مسلمان برند اِچ اند اِم
مد و حجاب/ ماریا ادریسی؛ اولین مدلِ مسلمان برند اِچ اند اِم

مد و حجاب/ ماریا ادریسی؛ اولین مدلِ مسلمان برند اِچ اند اِم

حرکت کردن با دنیای مد محدود به سن، جنس، ملیت و مذهب نیست. مسلمانان هم می‌توانند استایل زیبا و مد روز داشته باشند و در دنیای مد فعالیت کنند. اخیرا کمپانی‌های مد، نشان داده‌اند که تمایل دارند از حجاب در مجموعه کارها و طرح‌هایشان استفاده کنند. این‌بار در چی چی سیتی، شما را با ماریا ادریسی، اولین مدل باحجاب و مسلمان برند اچ اند ام آشنا می‌کنیم. 

ماریا ادریسی مدل مسلمان

اچ اند ام، یکی از بزرگ‌ترین برندهای دنیا، برای اولین‌بار از یک مدل مسلمان در ویدیوی تبلیغاتی خود استفاده کرد. ماریا ادریسیِ ۲۴ ساله، از مادر پاکستانی و پدر مراکشی، در لندن به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. یکی از دوستانش عکس او را برای برند اچ اند ام فرستاد. ماریا ادریسی در مصاحبه‌ای به CNN گفت: «اصلا قصد نداشتم تا این‌جا پیش بروم. عکسم را فقط برای امتحان‌کردن شانسم فرستادم. اما به نظر می‌رسید این کمپانی بزرگ تحقیقات زیادی برای این کار انجام داده بود. آن‌ها دقیقا می‌دانستند لباس من باید چگونه باشد. آنها می‌دانستند لباس من باید آزاد، راحت و پوشیده باشد و نباید چسبان و بدن‌نما به نظر برسد. این برای من خیلی عجیب بود. آن‌ها لباس‌های مختلفی به من نشان دادند که همه‌ی آن‌ها قابل قبول بود.»

ماریا ادریسی مدل مسلمان

برخی اعتقاد دارند مدلینگ با سنت‌ها و باورهای اسلامی مغایرت دارد، اما ماریا با این عقیده مخالف است. «با برخی نظرات مخالف مواجه شده‌ام. اما چیزی مبنی بر اشتباه بودن این کار وجود ندارد. در دین ما هرچیزی که به عنوان حرام و ممنوع‌شده از آن یاد نشده باشد مجاز است. تا زمانی که طبق دستورات اسلام لباس می‌پوشم، مشکلی وجود ندارد. من با این روش حجاب را نشان می‌دهم و این چیز خوبی است.»

این تبلیغات به کسب‌و‌کار اچ اند ام نیز کمک بسیاری می‌کند. آمار نشان داده است که در سال ۲۰۱۳، مسلمانان ۲۶۶ میلیارد تومان برای خرید لباس و کفش هزینه کرده‌اند؛ بنابراین گفته می‌شود که استفاده از لباس‌های اسلامی، از لحاظ کسب و کار نیز موقعیت‌های خوبی برای اچ اند ام فراهم می‌کند. این کار به زنان مسلمان کمک می‌کند حضور خود را در مد جهانی احساس کنند و بدانند که با آن‌ها، مانند دیگر مشتری‌ها برخورد خواهد شد.

ماریا ادریسی مدل مسلمان

پیام ماریا ادریسی به زنان مسلمانی که به مد علاقه دارند چیست؟

«از کاری که می‌خواهید انجام دهید مطمئن شوید. حجاب مد نیست. اما ما می‌توانیم آن را در مد به کار ببریم تا نشان دهیم هدف حجاب، ساده و پوشیده لباس پوشیدن است. اگر هنوز درون خود را اصلاح نکرده‌اید دلیلی ندارد برای مد، حجاب داشته باشید. زیرا از ارزش آن کم می‌کنید.»

او اعتقاد دارد حجاب و پوشیدگی مختص به زنان مسلمان نیست و می گوید: «فکر می‌کنم همه‌ی ما از دیدن برهنگی‌ها و نشان دادن جذابیت‌های جنسی زنان خسته شده‌ایم. هنگامی‌که در رویدادهای مختلف سخنرانی می‌کنم، دختران زیادی به من می‌گویند که سبک لباس پوشیدن من را دوست دارند. این قضیه به مذهب افراد مربوط نمی‌شود. فکر می‌کنم مد و حجاب می‌تواند فشاری را که دختران جوان در رابطه با پوشش حس می‌کنند کاهش دهد و به آنها نشان دهد که می‌توانند هرطور که می‌خواهند لباس بپوشند و با ظاهری پوشیده هم می‌توانند جذاب و زیبا به نظر برسند.»

ماریا ادریسی مدل مسلمان

شروع کار به عنوان یک مدل مسلمان و باحجاب مسئولیت بزرگی روی دوش او گذاشته است و به عقیده‌ی او  سبک زندگی هم باید با سبک لباس پوشیدن هماهنگ باشد.

او اکنون فالوورهای زیادی در اینستاگرام دارد و عکس هایی از پوشش روزانه و پشت صحنه‌های فوتو شوت‌های خود در صفحه‌اش قرار می‌دهد. علاوه بر کامنت‌های تشویق‌کننده روزانه کامنت‌های انتقادی و منفی زیادی دریافت می‌کند. اما  اجازه نمی‌دهد نظرات مخالف و منفی روی او اثر بدی بگذارند.

ماریا ادریسی مدل مسلمان

«من نمی‌خواهم تنها کسی باشم که این کار را انجام می‌دهد بلکه می‌خواهم این کار به یک جنبش بزرگ تبدیل شود.» او به همین منظور روزانه عکس‌های خود را با هشتگ (#modestfashion) به اشتراک می‌گذارد و هر دوشنبه عکسی با هشتگ (#modestmonday) قرار داده و از دختران دیگر می‌خواهد تا با همین هشتگ استایل خود را به نمایش بگذارند.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی