Header
Header
Header
نسبت به آمارهای دولت، کیلویی حرف زدن، جواب کارشناسی نیست/دست به نامه شدن احمدی‌نژاد خوب است/منتقدان درباره حقوق‌های نجومى مدیران بی‌انصافى می‌کنند

نسبت به آمارهای دولت، کیلویی حرف زدن، جواب کارشناسی نیست/دست به نامه شدن احمدی‌نژاد خوب است/منتقدان درباره حقوق‌های نجومى مدیران بی‌انصافى می‌کنند


سخنگوی دولت گفت: نسبت به آمارهای رسمی دولت، کلی و کیلویی حرف زدن جواب علمی و کارشناسی نیست.محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز سه‌شنبه ۲۴ اسفندماه در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: ۱۶ هزار و ۷۴۷ میلیارد تومان اعتبار به ۲۲ هزار و ۱۳۳ واحد تولیدی پرداخت شد که از این میان ۱۱ هزار و ۲۹۴ واحد تولیدی به صورت مستقل و ۱۲ هزار و  ۸۳۹ واحد تولیدی با مراجعه به استانداری‌ها موفق به دریافت تسهیلات شدند.

نوبخت افزود: ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شد که در این میان ۳۰۰ میلیارد تومان به بنیاد مسکن و ۴۰۰ میلیارد تومان هم برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شد.

وی یادآور شد: پنجشنبه ۲۶ اسفندماه تونلی در منجیل افتتاح می‌شود و مردم از این طریق می‌توانند سفر راحت‌تری داشته باشند.

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش رشد اشتغال در دولت یازدهم خاطر نشان کرد: همانطور که می‌دانید از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا به امروز جمعیت شاغل رشد قابل توجهی داشته و نرخ مشارکت نشان دهنده آن است که چه تعداد از کسانی که جویای کار هستند موفق به ورود به بازار کار شدند، بر این اساس در پاییز ۹۲ نرخ مشارکت ۲٫۲ درصد افزایش داشته است.

نوبخت ادامه داد: ۲ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۳۴۶ نفر به جمعیت شاغلان کشور اضافه شد در حالیکه در پاییز سال ۹۲ تعداد شاغلان کشور ۲۰ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۰۳ نفر بود.

وی گفت: با فراکسیون اشتغال دولت جلسه‌ای برگزار کردیم تا بتوان یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای افزایش اشتغال روستاییان برداشت کرد، این موضوع در دستور کار مجلس قرار گرفت؛ یکشنبه این لایحه از دستور کار مجلس خارج شد به هر حال دولت در تلاش است با پیگیری این موضوع از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کند.

سخنگوی دولت افزود: خوشبختانه با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس شورای اسلامی طی ۴ روز آینده ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای رفع نابرابری حقوق بازنشستگان صرف می‌شود.

نوبخت با اشاره به پرداخت یارانه تولید از سوی دولت تصریح کرد: دولت در سال آینده یارانه تولید را در حد توان خود پرداخت خواهد کرد و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرداخت سهام عدالت از سوی دولت شائبه انتخاباتی دارد یادآور شد: براساس گزارش سازمان خصوصی‌سازی این روزها زمان پرداخت سهام عدالت است و تصور نمی‌کنم این موضوع شائبه انتخاباتی داشته باشد چرا که سهام عدالت اقدام غیرمترقبه‌ای نیست.

نوبخت ادامه داد: ممکن است یکی از معاونان رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد انتخابات وی منصوب شود اما تصور نمی‌کنم مشکلی در انجام مسئولیت‌های خود در دولت ایجاد شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راهکار دولت به منظور عدم ورود امکانات منابع دولتی به انتخابات چیست، تأکید کرد: رئیس جمهور از کلیه دستگاه‌های دولتی درخواست کرده تا امکانات دولتی غیرقانونی در انتخابات ورود پیدا نکند، البته وزارت کشور به عنوان برگزار کننده انتخابات اجازه خواهد داد از منابع دولتی استفاده کند اما سایر دستگاه‌‌ها و ارگان‌های دولتی از انجام این امر محروم هستند.

وی درباره سفر ایرانیان به ترکیه افزود: منع قانونی برای سفر به ترکیه وجود ندارد، اما مسئولان کشورمان خصوصا وزارت امور خارجه مسئول ارائه گزارش در این زمینه است. همانطور که می دانید ترکیه با آلمان و هلند در چالش است اما انتظار داریم مسئولان روند رسیدگی به سفر به ترکیه را مورد توجه قرار دهند.

سخنگوی دولت پیرامون اقدام مکاتباتی احمدی‌نژاد به روحانی اظهار داشت: احمدی‌نژاد دست به مکاتبه خوبی دارد، اما نباید انتظار داشت که با ارسال نامه‌های خود در انتظار پاسخ آنها باشد.

نوبخت با اشاره به اینکه کاهش سود بانکی یکی از اهداف دولت است، خاطرنشان کرد: این موضوع جزء سیاست‌های پولی دولت است و بانک مرکزی آن را ابلاغ کرده بر این اساس سود بانک‌ها تا اندازه‌ای کاهش یافت.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که از سوی دولت پیگیری می‌شود اصلاح نظام بانکی است، بر این اساس دولت به منظور پرداخت بدهی و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی مصوبه‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی دریافت کرد و خوشبختانه توانست ۴۵ هزار میلیارد تومان بدهی خود را پرداخت کند.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بودجه فرهنگی در لایحه بودجه ۹۶ کاهش داشته، خاطر نشان کرد: تعیین سقف بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی تنظیم می‌شود، بر این اساس بودجه فرهنگی از ۵ هزار میلیارد تومان به ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده؛ به هر حال تقسیم‌بندی بودجه بر عهده مجلس است.

وی با اشاره به جزئیات نامه رئیس جمهور به امیر کویت خاطرنشان کرد: قطعا محتوای نامه آن بوده که کشورهای حوزه خلیج فارس خواهان افزایش همکاری و تعامل با ایران هستند و ضرورت همکاری برای افزایش صلح و ثبات در آن نامه قید شده است. 
سخنگوی دولت با اشاره به تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: ۲۴ بند از سیاست اقتصاد مقاومتی با تعیین هدف راهبردی در مقدمه این سیاست‌ها مورد توجه قرار گرفت تا بتوان رشد اقتصادی پویایی را برای کشورمان فراهم کرد.

وی ادامه داد: به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصادی ۱۲ برنامه و ۲۴ سیاست ابلاغ و عملیاتی شد، همچنین طرح و پروژه‌های زیادی هدف‌گذاری شد تا جوانب مختلف اقتصاد مقاومتی محقق شود.

نوبخت گفت: ۳۵ هزار میلیارد تومان از سوی دولت به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت شد همچنین دولت از محل کاهش طرح‌ها ۱۰ درصد اضافه‌تر پرداخت کرد. 
وی درباره چگونگی پرداخت یارانه‌ها ادامه داد: ۷۶ الی ۸۰ هزار تومان اعتبار برای تخصیص یارانه به مردم در نظر گرفته شده است این مبلغ در حالی پرداخت می‌شود که دولت به حوزه‌های بهداشتی و تولیدی اعتباری ارائه نمی‌‌دهد، لذا با وجود چنین شرایطی مرکز آمار به عنوان نهاد رسمی رشد اقتصادی کشور را مثبت ارزیابی می‌کند اما زیبنده نیست برخی منتقدان با انجام چند مصاحبه عملکرد دولت را زیر سوال ببرند و اعلام کنند آمار دولت کیلویی است؛ به هر حال نسبت به آمار رسمی دولت کلی گویی و کیلویی صحبت کردن پاسخ علمی و کارشناسی نیست.

سخنگوی دولت اظهار داشت: از رسانه ملی به دلیل اینکه رشد اقتصادی ۱۱٫۶ درصد را تخریب نکرد تشکر می‌کنم اما باید دانست دولت بخشی از حاکمیت است و مراجع رسمی نباید عملکرد دولت را ضعیف نشان دهد.

نوبخت پیرامون این مسئله که دولت درباره ممنوع‌التصویری برخی چهره‌ها چه اقدام انجام داده، تصریح کرد: زمانی که ستاد انتخابات روحانی شکل گرفت و به عنوان کاندیدا ثبت‌نام کرد این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد چرا که روحانی وعده و پیمان خود را فراموش نمی‌کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همچنان حقوق کمتر از ۱۰ میلیون تومان برای مدیران در نظر گرفته شده؛ معتقدیم این کار باید به جدیت دنبال شود درحالی که برخی معتقدند این موضوع باعث خروج نیروهای کارآمد در دستگاه‌های دولتی می‌شود چرا که بایستی به این طریق آنها را تأمین کرد، باید از هرگونه شائبه دوری کرد هرچند ممکن است منتقدان در این زمینه بی‌انصافی کنند.

نوبخت اظهار داشت: اگر مصاحبه یا گزارشی علیه دولت منتشر شود به طوری که قصد تخریب دولت را داشته باشد قاعدتا دولت از این موضوع مکدر خواهد شد.

وی درباره دور جدید مذاکرات آستانه و نقش رژیم صهیونیستی در منطقه خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی همواره تلاش خود را برای ایجاد ناامنی در منطقه به کار گرفته و از هیچ اقدامی در این زمینه فروگذار نکرده است، متأسفانه رژیم صهیونیستی قصد دارد همکاری ایران و روسیه را برای مبارزه با تروریسم در سوریه برهم بزند اما با این وجود خوشبختانه شاهد موفقیت‌های میدانی هستیم، امیدواریم مذاکرات ژنو هم به نتایج مطلوب و مساعدی دست پیدا کند.

نوبخت یادآور شد: دو میلیون تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده، اما چگونگی اجرای آن معطوف به تدوین آیین‌نامه است، بر این اساس به منظور تهیه این آیین‌نامه از بازنشستگان دعوت شده و قصد داریم ۳۴۰۰ میلیارد تومان در این راستا توزیع کنیم، اگر مجلس به دولت ارائه دهد پس از تعطیلات سال جدید آیین‌نامه اجرایی تدوین می‌شود.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی