همه چیز در مورد Far Cry 5

یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۱۸ که تاریخ انتشار آن هم نزدیک است، بازی Far Cry 5 می‌باشد که با انتشار تریلرهای بسیاری این روزها طرفداران خود را بدجوری هایپ کرده است. این بازی، با احتساب Far Cry Primal ششمین نسخه اصلی بازی است که در تاریخ ۷ فروردین عرضه خواهد شد. برویم ببینیم این بازی چه چیزهایی برایمان دارد و چگونه می‌تواند در تعطیلات نوروز و در اوقات فراغت سرگرممان کند.

دو قشر گیمر منتظر این بازی وجود دارد. یکی طرفداران قدیمی این سری و دیگری شامل کسانی مانند من می‌شود که قبل از این، آن‌قدرها هم با این سری ارتباط برقرار نکرده‌اند اما با دیدن تریلرها و کسب اطلاعات در مورد Far Cry 5 منتظرند ببینند این بازی تا چه اندازه به وعده‌هایش عمل می‌کند تا در صورت عرضه‌ی یک بازی کم نقص از یوبی سافت آن‌را تهیه کنند و لذتش را ببرند. که البته امیدواریم برخلاف سنت چند ساله‌ی یوبی سافت در مورد خراب‌کاری در بازی‌های بزرگ، نگرانی‌مان بی‌مورد باشد و واقعا شاهد بازی با کیفیتی باشیم. زیرا همانطور که می‌دانیم، یوبی سافت عزیز این سال‌ها با انواع و اقسام ترفندها توانسته است بازی‌های بزرگی را از چشم طرفدارانش بیاندازد. ترفندهایی از قبیل باگ‌های فنی، ضعف در سرور، داستان‌های سطحی و در مورد همین فارکرای، تغییر پوسته‌ی بازی قبلی و عرضه‌ی آن در قالب یک نسخه‌ی دیگر.

به هر حال باید امیدوار بود و دید چه چیزهای جذابی در این بازی برای منتظر ماندن وجود دارد. اول از همه، سبک بازی است که از همان ابتدای عرضه‌ی نسخه‌ی اول، ژانر شوتر اول شخص را وارد مرحله‌ی جدیدی کرد. بازی جهان‌بازی که در آن دشمنان زیادی وجود دارد و اسلحه‌های مختلفی برای دوام آوردن و پیش‌برد بازی در اختیار بازی‌کن قرار می‌گیرد. در فارکرای ۵ نیز با همین فرمول کلی طرف هستیم و در این بازی نیز همانند نسخه‌های قبلی، در قالب یک شوتر اول شخص شاهد مبارزات متنوعی در ژانر اکشن-ادونچر خواهیم بود و به لطف پیشرفت و بهینه‌سازی‌های صورت گرفته در این سبک، مبارزات جذابی انتظارمان را می‌کشد.

در تریلرهای بازی دیده‌ایم که بازی‌کن می‌تواند با در دست داشتن طیف وسیعی از اسلحه‌هایی که امکان شخصی‌سازی نیز در آن وجود دارد، با دشمنان مبارزه کند. البته که در این مبارزات همرزمانی با شخصیت بازی همراه خواهند بود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سگ وفادارتان (که در این اواخر به پایه ثابت سری فارکرای تبدیل شده است) و یارانی که در قالب هوش مصنوعی به کمک شما می‌آیند اشاره کرد. نکته‌ی مهم در مورد گیم‌پلی این بازی قابلیت پیش‌برد بازی در چارچوب Co-Op است که به شدت ارزش تجربه‌ی آن را بالا می‌برد. به این‌ها اضافه کنید قابلیت‌های پرواز با هواپیما، ماهیگیری، سوار شدن بر انواع اتومبیل‌ها و موتورها و کلی فعالیت ریز و درشت دیگر را که امکان انجام آن‌ها به صورت آزادانه در جهان بزرگ و پویای فارکرای ۵ وجود دارد.

اشاره به جهان بازی شد، باید بگوییم محیط به شدت زنده و پویای این عنوان نقطه‌ی عطف دیگری در برشمردن نکات مهم این بازی است که از اکثر تریلرهای منتشرشده از این بازی قابل برداشت است. با توجه به اینکه بازی در شمال امریکا و در نزدیکی کوه‌های کانادا قرار دارد، باید منتظر دیدن چشم‌اندازهای زیبایی از طبیعت وحشی کوه‌ها و جنگل‌های سردسیری این مناطق باشیم. همانند نسخه‌های قبل، حیوانات وحشی (و البته اهلی) بسیاری در بازی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را شکار کرد و در شخصی‌سازی‌های بازی از آن‌ها استفاده کرد. خرس‌های گریزلی، گرگ‌های خاکستری، عقاب‌های امریکایی، کایو‌ت‌ها  و انواع و اقسام حیوانات وحشی در این جنگل‌ها و کوهستان‌ها در بازی وجود دارند که با توجه به تمرکز تیم سازنده بر شبیه‌سازی دنیای وحشی، زنده و پر از زندگی این بازی، یک‌جورهایی باید گفت این شما هستید که باید مراقب باشید تا شکار نشوید!

و اما… مهم‌ترین نکته در خصوص این بازی که می‌تواند آن‌را از همه لحاظ از دیگر بازی‌های هم سبک خودش متمایز کند و حتی بین دیگر نسخه‌های این سری آن را به نقطه‌ی روشنی تبدیل کند، داستان است. داستان می‌تواند به یک بازی جان ببخشد و آن را در ذهن‌ها جاودان کند. شاید یکی از بیشترین انتقاداتی که به فارکرای ۴ می‌شد، مربوط به آنتاگونیست بازی بود که هرچند با وجود پیچیدگی شخصیتی عجیبی که داشت، هنوز هم در مقایسه با Saas دیوانه‌ی فارکرای ۳ از جذابیت بسیار کمتری برخوردار بود. به شخصه اما فکر می‌کنم این‌بار یوبی سافت توجه زیادی به این نکته کرده است و با پرداخت شخصیت Joseph Seed و توجه ویژه به تاثیرگذاری او در روند روایت بازی، سعی دارد داستانی تحویل مخاطب بدهد که از همه‌نظر لایق نام و نشان فارکرای باشد و بتواند بار دیگر این بازی را به لیست برترین‌های صنعت برگرداند. اتفاقی که با وجود ایده‌ی نابی که در Primal وجود داشت، به وقوع نپیوست و عجله‌ی یوبی‌ سافت برای انتشار یک فارکرای دیگر یکی از علل اصلی آن به شمار می‌رفت.

برای کسانی که شاید تا کنون با Joseph Seed آشنا نشده‌اند باید بگویم در تریلرهایی که از بازی دیده‌ایم، این شخصیت یک آنتاگونیست جذاب به تمام عیار است. او یک مذهبی افراطی است که اعتقاد دارد با عقایدش می‌تواند مردم شهر را از بلای آخرالزمانی قریب الوقوع نجات دهد و هرکس که در این راه از او پیروی نکند، لایق مرگ است. او با نطق‌های آتشین و شخصیت کاریزماتیکی که دارد، دار و دسته‌ای برای خودش جمع کرده است. برخی از آن‌ها واقعا اعتقاد دارند که او یک پدر روحانی خیرخواه است و به همین دلیل در راه رستگاری وعده داده شده توسط او، از هیچ عملی دریغ نمی‌کنند. دسته‌ای دیگر اما از ترس نیفتادن به کام خشم و آتش این دار و دسته‌ی افراطی به گروهش پیوسته‌اند و به ناچار از دستوراتش پیروی می‌کنند. شخصیت بازی یک کلانتر است که قصد دارد شهر را از شر این نابسامانی نجات داده و به کشتار و شکنجه‌ی بیگناهانی که در دست دار و دسته‌ی مذکور گیر افتاده‌اند پایان دهد. پیشنهاد می‌کنم تریلرهای مننتشر شده از بازی را مشاهده کنید تا بیشتر با این بازی و جهان پویای آن آشنا شوید؛ مخصوصا تریلر لایو اکشنی که اخیرا و بر محوریت شخصیت Joseph عرضه شده است.

 به عنوان جمع‌بندی باید گفت فارکرای ۵ یک بازی جهان‌باز بزرگ و خوش‌ساخت است که با دخیل‌ کردن المان‌هایی از جمله تجربه‌ی کوآپ، محیط پویا و وسیع، ایده‌ی داستانی جذاب و آزادی عمل در انجام کارهای مختلف با قابلیت‌های شخصی‌سازی زیادی که در این بازی سراغ داریم، می‌تواند بار دیگر نام این سری را بر سر زبان‌ها انداخته و از گذشته‌ی پرفروغش به بهترین نحو ممکن دفاع کند.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی