Header
Header
Header

چگونه کارهایی که دوست نداریم را بدون سختی انجام بدهیم؟

چگونه کارهایی که دوست نداریم را بدون سختی انجام بدهیم؟

انجام دادن کارهایی که انجام دادنشان را دوست نداریم برای ما سخت هستند. برای انجام دادن کارهایی که دوستشان ندارید، باید به آن‌ها به چشم بازی نگاه کنید و پس انجام دادن آن‌ها، یک سری پاداش برای خود در نظر بگیرید.

آیا فکر می‌کنید که کارهای روزمره‌تان روی‌هم انباشته‌ شده‌اند؟ از طرف دیگر هم کلی کار در خانه دارید که باید انجام شوند و یا لیستی از کارهایی که باید در محل کارتان تکمیل شوند در دست دارید؟ پس شما غرق در مشکلات هستید و از این بابت کلافه‌اید. همه‌ی ما دچار چنین شرایطی شده‌ایم و اغلب اوقات هم سعی می‌کنیم از زیر آن‌ها در برویم.

هرچه پروژه‌هایی که موردعلاقه‌مان هستند را با سرعت و قدرت بیشتری انجام می‌دهیم باز مجبور هستیم زمانی را صرف کارهایی کنیم که از انجام دادن آن‌ها لذت نمی‌بریم. وقتی‌که نتوانستید کاری را در مسیر درستش پیش ببرید، آنجاست که شادابی و راندمان کاری‌تان تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اغلب این کارها بیشتر از چند دقیقه وقت شما را نمی‌گیرند ولی وقتی مورد بی‌توجهی‌تان قرار می‌گیرند جمع و روی‌هم تلنبار می‌شوند. پس بهتر است اصلاً نگذارید چنین اتفاقی بیافتد.

 کار

هر کار مهیجی شامل چندین بخش خسته‌کننده نیز هست که از انجام آن‌ ناگزیر هستیم.

البته این به آن بستگی دارد که نسبت به کارتان چه حسی داشته باشید. اگر مجبور به انجام آن هستید، در آن صورت است که حس بدبینی در شما رشد می‌کند و ممکن است شما را از ادامه کار بازدارد. به جای اینکه به کارها به چشم بدبختی نگاه کنید آن‌ها را با قدرت به اتمام برسانید. حتی مهیج‌ترین کارها نیز همواره با اندکی موانع روبرو هستند؛ پس این را بدانید سروکله زدن با مشکلات، پر کردن فرم‌ها و پاسخ دادن به ایمیل‌ها تنها وسیله‌ای هستند تا از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید. با این اوصاف هرچه در کارتان مؤثر، سالم و شاداب باشید خواهید توانست آن‌ها را بهتر به پایان برسانید.

برای تکمیل کارهایی که حس انجام دادنش را ندارید برنامه‌ای با استراتژی معین بریزید.

روزتان را متعادل کنید.

از تکنیک‌های اصولی استفاده کنید تا بیشترین کارایی را بدون اینکه خود را اذیت کنید، داشته باشید. شروع به تهیه‌ی لیستی از کارها کنید و در آن کارهای مشابه را کنار هم دسته‌بندی کنید، سپس ۲۵ دقیقه کامل را برای انجام اولین کارتان یا مجموعه‌ی کارها وقت بگذارید. بعد از آن پنج دقیقه به خودتان استراحت بدهید و مجدداً الگوی ارائه شده را تکرار کنید. سرانجام اگر توانستید ۲۵ دقیقه کار کنید ۲۰ دقیقه به خودتان استراحت دهید. وقتی با این روش کار کنید ۷۵ درصد از وقتتان را صرف کار و ۲۵ درصدش را صرف استراحت کرده‌اید.

کارهای معمولی را اتوماتیک‌وار انجام دهید.

همه‌ی ایمیل‌هایتان را به یک آدرس مشترک فوروارد کنید تا همه‌شان جلوی چشمتان باشند و این‌چنین بهتر می‌توانید از خدمات سرویس‌ها استفاده کنید. بیشتر سرویس‌دهندگان ایمیل امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهند به کمک آن‌ها خواهید توانست به‌صورت خودکار پیام‌هایتان را اولویت‌بندی کنید. اگر سند یا پیغامی را بارها و بارها ایجاد می‌کنید، بهتر است از تِمپلت‌های استاندارد استفاده کنید. همچنین می‌توانید از سندهای سفارشی استفاده کنید، چون هرچه باشد تغییر دادن اطلاعات جزئی در پیام‌ها خیلی راحت‌تر از این است که هرروز سندی جدید را دوباره ایجاد کنید. اتومات کردن فرآیندهایی نظیر پرداخت قبوض و رسیدگی به‌صورت حساب‌ها می‌تواند کمک شایانی در ذخیره‌ی زمان و انجام ندادن کارهای خسته‌کننده کرده باشد.

کارهای سختتان را درون برنامه بگنجانید.

انجام دادن کار

دیگر زمان جداگانه‌ای برای تکمیل کارهایتان کنار نگذارید. قواعدی نظیر انجام یک‌باره‌ی امور را در خودتان پرورش دهید تا بتوانید زمان ذخیره کنید. این قانون به شما کمک می‌کند که با دقت بیشتری کارها را انجام دهید، بنابراین خواهید توانست تنها با یک‌بار اقدام همه‌‌ی امور را مدیریت کنید. برای مثال به جای اینکه هرزنامه‌ها را روی میزتان جمع کنید، می‌توانید از همان اول آن‌ها را داخل سطل آشغال بیاندازید.

اول‌ از همه کارهای سخت را انجام دهید.

کارهای سخت را در همان ابتدای روز تمام کنید. این کارها ممکن است بیشتر نیازمند خلاقیت باشند یا کارهایی باشند که از انجام دادنشان متنفر هستید. در ساعات اولیه‌ی روز کمتر احساس خستگی می‌کنید و میزان هوشیاری‌تان در بالاترین سطح ممکن است. در این صورت دیگر لازم نیست کل روز را از انجام آن کار هراس داشته باشید و آخر سر هم از تکمیل آن دلسرد نمی‌شوید.

کارها را به‌صورت دسته‌ای تمام کنید.

وقتی‌که کارهای مشابه و مرتبط را در یک بازه زمانی معین انجام می‌دهید خواهید توانست هرچه سریع‌تر آن‌ها را به اتمام برسانید. بخشی از روز خود را به برقراری تماس‌های تلفنی و یا تکمیل سفارشات اختصاص دهید. همچنین زمانی را هم برای چک کردن ایمیل‌ها تعیین کنید و اطلاعیه‌های غیرضروری را غیرفعال کنید. وقتی چندین کار مختلف را هم‌زمان انجام می‌دهید به ندرت خواهید توانست تمرکزتان را به‌صورت مؤثر بر روی یکی بگذارید.

به کارهایتان به چشم بازی نگاه کنید و به خودتان پاداش دهید

فکر کنید که قرار است این امور شادتان کنند و سعی کنید با انجام دادن آن‌ها بیشتر سرگرم شوید. می‌توان این بازی را مثل یک سفر تفریحی در نظر گرفت که هرروز مثلاً یک مقدار مشخص از هزینه کل سفر را خرج می‌کنید، پس می‌توانید هرروز مقداری از کارهای دشوارتان را انجام بدهید. حالا مهم نیست که حتماً هم فکر کنید این یک سفر تفریحی است، مهم آن است که مسئولیت‌هایتان را به بهترین نحو در بازی انجام دهید.

هر جا لازم شد درخواست کمک کنید.

بسته به شرایط ممکن است گاهی در انجام کارها به کمک احتیاج داشته باشید. اغلب اوقات بهتر است از تجربه‌های یک متخصص استفاده کنید تا اینکه زمان ارزشمندتان را تلف کنید و تازه یاد بگیرید که چکار باید بکنید. اگر توانش را ندارید که برای خود دستیاری استخدام کنید، پس به مدیر یا همکارانتان صادقانه بگویید که حجم کار از توانتان خارج است.

اگر دوست دارید کارهایتان را بهتر مدیریت کنید، قشنگ وارد کار شوید.

اِدوارد یانگ می‌گوید:

سارق فرصت‌های شما به عقب انداختن کارها است.

تنها زمانی دست از کار بکشید که دیگر لازم نباشد که بعداً برای تکمیل شدن آن‌وقت بگذارید. وقتی باکارهای ذهنی، با نگرش مثبت برخورد می‌کنید و مسئولیت خودرا به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهید، آنجاست که دیگر وقت فراوانی برای لذت بردن از هر آنچه دوست دارید خواهید داشت.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی