۲۱ راه برای پیشرفت شغلی [قسمت دوم]

هر کسی می‌خواهد هر سال نسبت به سال قبل خود پیشرفت کند و این یک راز نیست. خبر خوب این است که این هدف دور از دسترس نیست اما به شرطی که شما از همین حالا برای رسیدن به هدف‌تان شروع به تلاش کنید. برای همین منظور با استفاده از دانش تعدادی از کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه یک راه حل مناسب و کاربردی به شما معرفی خواهیم کرد.تا با آرامش ذهنی بتوانید پله‌های موفقیت را بالا بروید در ادامه با ما همراه باشید تا ۲۱ قدم برای بالا رفتن از نردبان پیشرفت شغلی را در ما بخوانید.

برای خواندن « ۲۱ راه برای پیشرفت شغلی [قسمت اول] » این مجموعه کلیک کنید

۱۲- داوطلب باشید

اکثر مردم زمان زیادی صرف می‌کنند تا از کار کردن بیشتر فرار کنند اما داوطلب شدن برای انجام کارهای اضافی حتی اگر بخشی از وظایف شما نباشد باعث به چشم آمدن شما می‌شود. در این صورت اگر فرصتی برای ارتقاء شغلی به وجود بیاید شما یکی از گزینه‌ها خواهید بود. علاوه بر این زمانی که نیاز به داوطلب شدن شما بود و کار اضافی را برعهده گرفتید کار گروهی را فراموش نکنید و با ابتکار و خلاق باشید تا به بهترین شکل ممکن این کار اضافی را به اتمام برسانید.
Credit: Shutterstock.com

۱۳- ریسک پذیر باشید

همه می‌دانند برای رسیدن به موفقیت باید تلاش کرد و ریسک‌پذیر بود در این صورت می‌توانید از خودتان تشنگی لازم برای بالا رفتن از پله‌های موفقیت را نشان ندهید.

بیشتر کارمندان از ریسک کردن می‌ترسند زیرا نمی‌خواهند همین موقعیتی که دارند را به خطر بیاندازند، اما افرادی که از ریسک نمی‌ترسند و کار‌های دشوار و تجربیات کاری جدید را انتخاب می‌کنند همان افرادی هستند که معمولاً ارتقای مقام می‌گیرند. زمانی که کارفرما به دنبال فردی مبتکر و با جسارت برای کاری جدید باشد این افراد هستند که شانس موفقیت را از آن خود می‌کنند بنابراین از همین حالا شروع کنید و خودتان را نشان دهید

۱۴- پشت همکارا‌‌ن‌تان را خالی نکنید

بلند پرواز بودن به معنی خود خواه بودن نیست. این بسیار مورد مهمی است، بر روی شخصیت خودتان، وظایف شغلی و اهداف کاری خود تمرکز کنید. دنیای کاری به سرعت به سمت کار گروهی در حال پیش‌روی است و دلیل آن هر چه که باشد باید این حقیقت را بپذیریم که ما دیگر نمی‌توانیم به تنهایی در این دنیا زندگی کنیم و موفق باشیم. برای همین توجه به کار تیمی در نظر کارفرما بسیار گزینه‌ی مهمی است، اگر می‌خواهید فردی موفق باشید ابتدا باید با همکاران و هم تیمی‌های خود به موفقیت برسید بنابراین هیچ وقت نباید پشت همکاران خود را خالی کنید.

کمک کردن به همکاران باعث می‌شود قدرت رهبری شما نمایان شود و دیگران از جمله کارفرمای شما این قدرت را در شما خواهند دید و باعث می‌شود به سرعت پله‌های پیشرفت را بالا بروید.

راه های پیشرفت در کار

۱۵- برای بیان آنچه می‌خواهید راه مناسبی پیدا کنید

اگر قرار باشد از کارفرمای خود چیزی بخواهید یا موضوعی را  با او مطرح کنید، آیا می‌دانید که چگونه این کار را بکنید تا کلام شما بیشترین تاثیر را داشته باشد؟ در ابتدا باید بدانید که چه می‌خواهید بگویید، ‌سپس با توجه به آنچه از کارفرمای خود می‌دانید راه مطرح کردن صحبت خود را انتخاب کنید، با این کار هم به خواسته‌ی خود خواهید رسید هم در چشم کارفرما، شما فردی خواهید بود که می‌داند چطور صحبت کند و حقش را بگیرد

اما باید بدانید که بسیار مهم است که به چیزی که می‌خواهید مطرح کنید فکر کنی، حتی ممکن است ساعت‌ها این موضوع وقت شما را بگیرد. سوال‌هایی مانند «من چه کسی هستم؟» و «من چه کار می‌کنم؟» و «من چه می‌خواهم؟» می‌تواند در این تفکر به شما کمک کند تا با یک استراتژی درست به اهداف کاری خود برسید.

۱۶- مالک حرفه‌ی خود باشید

از آنجا که مسئولیت تمام اتفاقات خوب و بدی که در کار شما به وجود می‌آید بر عهده‌ی شخص شماست بنابراین به حرفه‌ی خود به چشم دارایی خود نگاه کنید.

اگر شما ارتقا مقام دریافت نکردید و یا مسئولیت پروژه‌ای که می‌خواستید را به شما ندادند،‌ رئیس خود را سرزنش نکنید و خودتان را در نقش یک قربانی قرار ندهید در عوض با توجه به گذشته تلاش کنید که زمان بعدی شما فردی باشید که به موفقیت می‌رسد. از دیگران بخواهید شما را نقد کنند و به انتقادات سازنده گوش دهید، در این صورت شما می‌دانید در زمانی که نادیده‌ گرفته می‌شوید چگونه عمل کنید و به حق خود برسید.

راه های پیشرفت

۱۷- مدرک بگیرید

در بسیاری از زمینه‌های کاری مدرک تحصیلی به خصوص مدرک کارشناسی نمی‌تواند برای دریافت شغل کافی باشد اما باید بدانید که مدرک تحصیلی پایه و اصل ورود به یک شغل و مهم‌تر از آن پیشرفت در آن شغل است. پس اگر می‌خواهید در شغلی پیشرفت کنید مدرک تحصیلی آن را دریافت کنید و یا اگر آن رشته‌ی تحصیلی در دانشگاه تدریس نمی‌شود به دوره‌های حرفه‌ای آموزش آن تخصص بروید.

 ۱۸- مدراک پیشرفته دریافت کنید

همانگونه که بالاتر گفتیم مدرک لیسانس به تنهایی کافی نیست ولی پایه و اساس پیشرفت است اما اگر می‌خواهید به سرعت پیشرفت کنید و پله‌های موفقیت را با سرعت بیشتری بالا بروید مدارک تحصیلی بالاتر از لیسانس  را اخذ کنید. این کار علاوه‌ بر بالا بردن علم شما و کمک به حرفه‌ای‌تر شدن شما در کار، جنبه‌ی اجتماعی خوبی به شما می‌دهد و همچنین حقوق بیشتری دریافت خواهید کرد.

مدرک تحصیلی بگیرید

۱۹- تجربه‌ی رهبری

اگر شما در خارج از کار رهبری گروهی یا افرادی را برعده دارید یا در گذشته داشتید،‌ این تجربه را به کارفمای خود بگویید زیرا باعث می‌شود آنها بدانند شما سابقه‌ی رهبری کردن را دارید و ممکن است در ادامه‌ی کار به شما مقام‌های حساس‌تر و بالاتری را پیشنهاد بدهند.

۲۰- جای خالی را پر کنید

اگر رئیس شما قصد دارد برای مسافرتی چند روزه از محیط کار دور باشد، از او بخواهید وظایفی را برعده بگیرید تا در نبودش اداره‌ی شما به مشکل برخورد نکند. این یک قدم بسیار مهم برای کسی است که می‌خواهد پیشرفت کند،‌ زیرا با این کار شما خود را به عنوان فردی نشان داده‌اید که می‌توانید در نبود او یک اداره را رهبری کنید. با این کار شما در صدر فهرست افرادی قرار می‌گیرید که شانس پیشرفت و ترفیع رتبه را دارند.

راه و روش پیشرفت در کار

۲۱- به دیگران کمک کنید که پیشرفت کنند

اگر شما دستیار یا همکاری دارید که استعداد‌های خوبی دارد، در کمک کردن به او برای پیشرفت شک نکنید. او به هر حال روزی پیشرفت خواهد کرد اما اگر شما در این کار به او کمک کرده باشید برای شما هم امتیاز خوبی خواهد بود زیرا داشتن دوست‌ها و افرادی که رده‌های بالای شغلی دارند همیشه می‌تواند برای شما مفید باشد.

مطالب مرتبط:

اولین مولتی نیوز ایران اخبار روز ،زیبای، تکنولوژی،دانلود اهنگ،فیلم،سرگرمی،ورزشی